- H
- J

Restaurang Kollektivet utsatta för skadegörelse.
0% complete
kr 6,200 raised of kr40K SEK
12 donations
För ett par veckor sedan utsattes restaurang Kollektivet i Hökis för skadegörelse. Någon slog sönder rutorna in till restaurangen, vilket var tvunget att åtgärdas direkt. Dubbla och stora glas ersattes och kostnaden för detta vart inte billigt. Trots anmälan dröjer byråkratin och försäkringen täcker inte hela beloppet.
Vi är många som älskar Kollektivet. Inte bara deras magiska mat, utan även dem som driver och arbetar på restaurangen. Man blir alltid väl omhändertagen, mat och service är i toppklass och alla olika typer av människor välkomnas. Annamaria och Stefan med personal jobbar hårt, väldigt hårt och kostanden för skadegörelsen vart ett bakslag för restaurangen.
Jag och kollektivets andra vänner tänker att det dags för oss att ge tillbaka till vår älskade restaurang och människorna som driver den. Därav startas denna insamling för att hjälpa Kollektivet att betala för kostnaderna som skadegörelsen inneburit.
Uttrycket många bäckar små passar väl in då vi är många som förmodligen vill bidra, men kanske inte kan avvara så mycket var och en. Vill du vara med? Jag hoppas att vi tillsammans kan hjälpa Kollektivet genom att vi bidrar med det vi kan och vill avvara, litet som stort.
Pengarna du skänker kommer in till Kollektivet och är märkta med insamlingens namn. Insamlingen görs med hjälp av GoFundMe i syfte att inga tveksamheter om mottagare och redovisning ska finnas.
