- S
- E
- C

Insamlingen är här med avslutad
0% complete
kr 23,043 raised of kr 20K SEK
166 donations
För kvinnor och barn som lever på skyddat boende ser livet ofta helt annorlunda ut.
Vägen dit har sällan varit planerad. Ofta har beslutet behövt tas snabbt, ibland mitt i natten. I den stunden lämnas verkligen allt, hemmet, kläder, personliga saker, tryggheten, och i många fall även tillgång till pengar, bankkort och det mest grundläggande.
På skyddat boende börjar livet om från noll. För barn innebär det ett nytt liv, ny ort, nya rutiner och en vardag där mycket är ovisst. För mammor handlar det om att hålla ihop, skapa trygghet och försöka ge sina barn det lilla extra, trots att resurserna ofta är mycket begränsade.
När julen närmar sig blir skillnaderna ännu tydligare. Där andra planerar julklappar och firande, finns här varken möjlighet eller utrymme för sådant. Ändå är behovet av värme, omtanke och glädje större än någonsin.
Den här insamlingen är till för att ge kärlek, värme och julklappar till kvinnor och barn som lever på skyddat boende. En julklapp kan vara något enkelt, men för ett barn kan den betyda hopp, normalitet och en känsla av att vara sedd. För en mamma kan det vara en lättnad, ett ögonblick av andrum och få en känsla av hopp och kärlek.
Din insats, oavsett storlek, betyder mer än ord kan beskriva.
Tillsammans kan vi ge kvinnor och barn en jul fylld av kärlek och värme, en jul de förtjänar.
Tack för att du hjälper till att göra julen lite ljusare
