114
114
7

Send Emrah to Columbia

$19,500 of $67,000 goal

Raised by 114 people in 1 month
Please see below for English,

Merhabalar,

İsmim Emrah Tanyıldızı. Gerek profesyonel gerekse de akademik olarak uzun yıllardır hukukçu kimliğimle memleketime hizmet ettim. Yurtdışında uluslararası hukuk alanında yüksek lisans ve doktora yaptım. Fakat lanet bir hadisenin ardından binlerce insan gibi ben de KHK garabetiyle yabancılaştırıldım, şeytanlaştırıldım ve düşman addedildim.

Benim gibi binlercesi, hatta yüz binlercesi hiç bitmeyen olağanüstü haller altında mesleğinden, özgürlüğünden ve hatta canından oldu. Benim hikayem birçoğunun hikayesinin yanında sönük ve cılız kalır. Fakat geçmişin hesabını daha güzel bir gelecek kurarak görebileceğine inanan birisiyim ve umudumu hiçbir zaman yitirmedim.

Yaşadıklarım beni insan hakları hukuku üzerine yoğunlaşmaya itti. Bu alanda akademik çalışmalar yürüttüm. Türkiye’de çaldığım kapılar yüzüme kapandı. Akademide şansımı denedim. Özgeçmişimi görenler heyecana kapılırken KHK’lı olduğumu öğrendiklerinde bir daha yüzüme bakmadılar. İstanbul’da normalde hocalık yapabileceğim bir üniversitenin insan hakları yüksek lisans programına yaptığım başvuru reddedildi. Artık Türkiye’de öğrenci de olamıyordum.

Akademik ve profesyonel yaşamımı devam ettirmekte kararlıydım. Bu amaçla yurtdışından üniversitelere başvurular yaptım. Çabalarım ve emeklerim sonunda karşılığını buldu ve Columbia Üniversitesi Hukuk Fakültesi İnsan Hakları Programına (LL.M.) kabul edildim. Yine ayrıca Georgetown, Northwestern, UCLA ve başkaca okullardan da kabul almış bulunmaktayım.  (Columbia Üniversitesi insan hakları çalışmalarında dünyada bir numara olduğu için tercihimi bu üniversiteden yana kullanmayı arzu ediyorum. (Bkz. https://llm-guide.com/lists/top-llm-programs-by-speciality/top-10-llm-programs-for-human-rights-law)

Fakat Amerika’da okul ücretlerinin fahiş miktarlarda oluşu karşısında çaresiz kaldım. 2016 yılından beri işsiz ve bir başına kalmıştım. Birikimlerimi bu süreçte tükettim. Artık satacak, para edecek bir eşyam, mal varlığım da kalmamıştı. Columbia üniversitesinden kabul almayı başardım ama finansal olarak bir yıllık programı karşılayacak bir maddi gücüm ne yazık ki yok. Böyle bir engelin hayallerimi ve planlarımı sekteye uğratacak olması beni derinden üzüyordu. Eğitim kredisi alabileceğimi düşündüm. ‘Uluslararası öğrenci’ statüsünde olduğum için bankalar ülke orijinine göre değerlendirme yapıyorlar. Eğitim kredisi için yaptığım başvuru “ülkeniz nedeniyle size kredi veremiyoruz” denilerek reddedildi. Ekonomik istikrarsızlık ve TL’nin keskin düşüşü burada da karşıma çıkmıştı. En sonunda bir arkadaşımın önerisi ve ısrarıyla gofundme platformunda sayfa oluşturup yardımlarınızı talep etmek lüzumunu duydum. Bu imkân adeta bir umut ışığı oldu benim için.

Daha dün mesleğinden ihraç edilmiş, haksız yere düşmanlaştırılmış, sivil ölüme terkedilmiş bir kişi olarak; bugün Columbia, Georgetown ve Northwestern gibi dünyanın önde gelen üniversitelerince değer bulmak ve itibarımın iade edilmiş olmasının, kendisini nevmit ve çaresiz hissedenlere açık bir mesaj olacağı umudunu taşıyorum. Bu umudun tamama ermesi için yardımlarınıza ihtiyacım var. Küçük de olsa yapacağınız her katkı büyük anlamlar ifade ediyor benim için.

Saygılarımla,
Emrah Tanyıldızı

39330278_1558271658393906_r.jpeg

Hi Everyone,

My name is Emrah Tanyildizi. I am a Turkish citizen.

I have more than five years of professional experience in the public sector with LL.M. and a Ph.D. degree in international law. I have been looking for opportunities to enter the legal field in the U.S. In order to realize such goal, I applied to LL.M. programs (graduate legal study) at the U.S. universities. It is imperative for foreign-educated lawyers for qualifying to take Bar exam.

I have been admitted to graduate programs (LL.M.) in many prestigious schools such as Columbia University, Georgetown, Northwestern and UCLA.

Columbia Law is the one which I would like to participate. It has an amazing and rich curriculum and reputation in human rights law. The school allows students to intern in international institutions such as the United Nations, International Courts, and human rights organizations.

My personal experience has driven me to pursue a human rights law study. I was subjected to the Erdogan government’s purge in 2016. I was one of the public servants amongst hundreds of thousands who were purged from their posts under the state of emergency rules. It affected my whole life. I was unable to practice law and was allowed no opportunity to continue my research.

Given the experience I have had in the public sector and academia, and having been subjected to an oppressive government; I am more encouraged to pursue justice not only for myself but for others in need. I have experienced a judicial outrage wherein every principle I have been taught regarding law has been turned upside down by an undemocratic regime. However, this experience has driven me all the more to dedicate my life to my profession. I am more determined than ever to seek opportunities to protect and promote human rights and justice.

However, as a victim of the state of emergency decrees (KHK) I was unable to work for a long time. I almost used all my savings in the last three years. The amount of the tuition fee and the cost of attendance are extremely high for me. As an international student, my loan options are very limited. I am not eligible for Federal loans and even for some type of private loans. Lenders do assessment in accordance with the student’s country of origin. I was rejected by some lenders just because of Turkey’s bad reputation and instability of its economy.

I need to do an LL.M. study in order to be eligible for bar and to become an international lawyer and a human rights advocate. In order to realize my goal and make it happen, I need your help. 

Your contribution is an excellent opportunity to make my goal a reality.

I would very much appreciate your help.

Sincerely yours,
Emrah Tanyildizi


Destek olabilirsiniz!
1) Küçük miktarlar dahi olsa yardımda bulunabilirsiniz.
2) Sosyal medyada paylaşabilirsiniz (#sendemrahtollm)
3) Bu sayfayı aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

 
YOU can help!
1) Give whatever you can. No donation is too small (tax-deductible)
2) Share on social media (#sendemrahtollm)
3) Email this page to your family + friends
 

Among my options:
Cost of attendance
Katılım- toplam masraf:

Columbia Law: Tuition $67,532 (Üniversite harcı)

                             Total cost: 97,850 (1 yıllık toplam masraf)

https://www.law.columbia.edu/admissions/graduate-legal-studies/tuition-fees-and-financial-aid

Georgetown Law: Tuition $66,650 (Üniversite harcı)

                                 Total cost: 96,402 (1 yıllık toplam masraf)

https://www.law.georgetown.edu/admissions-aid/financial-aid/tuition-cost-of-attendance/

Northwestern Law: Tuition $69,580 (Üniversite harcı)

                                   Total cost: 97,950 (1 yıllık toplam masraf)

https://chicagofinancialaid.northwestern.edu/tuition/pritzker-school-of-law.html#llm19

 

 

 
+ Read More
English follows below.

Columbia Üniversitesi neden önemli!

Columbia Üniversitesi, New York, Manhattan’da kurulmuş olan bir özel Amerikan üniversitesidir. Columbia Küresel Merkezi adında yedi adet merkezden biri de İstanbul’da yer almaktadır.

Amerika'da başarı kriterlerine göre üniversite sıralamaları yapan U.S. News & World Report 2020 projeksiyonuna göre Columbia Üniversitesi Hukuk Fakültesi en iyi 5. okul olarak kabul edilmektedir. https://www.usnews.com/best-graduate-schools/top-law-schools/law-rankings

2018 istatistiklerine göre %6.0'lük kabul oranıyla Harvard ve Yale’nin (%4.2) ardından Oxford, Penn, Cornell, Princeton, Stanford gibi üniversiteleri geride bırakarak dünyanın en düşük kabul oranına sahip ve girmesi en zor olan üçüncü üniversitesi olmuştur. ( https://www.ivycoach.com/2018-ivy-league-admissions-statistics/ )
ABD’de Ivy League olarak tanımlanan yedi üniversitesinden biridir. Üniversite mezunları arasından bu güne kadar 33 Nobel ödül çıkartmıştır.

Columbia Hukuk Fakültesi mezunları arasında eski Amerikan Başkanları Teddy Roosevelt, Franklin Roosevelt bulunmaktadır. Gürcistan eski devlet Başkanı Saakashvill ve İtalya eski devlet başkanı Amato da Columbia Hukuk mezunları arasındadır. Yine birçok senatör buradan mezun olduğu gibi Amerika Yüksek Mahkemesi’nde bugüne kadar Columbia mezunu olan dokuz yargıç görev yapmıştır. (bu makama atanan yargıç sayısı az olduğu gibi ömur boyu bu görevi ifa etmektedirler.) Uluslararası Adalet Divani hakimlerinden Hakim Jiuyong ve Hakim Hanqin bu okuldan mezun olmuşlardır.

Yine Türkiye’de adı sıkça duyulan eski New York savcısı Preet Bharara da Columbia Hukuk mezunları arasındadır.

Columbia Hukuk Fakültesi Forbes 400 listesinde diğer hukuk fakültelerine göre en çok mezuna sahip okuldur. Mezuniyet sonrası iş bulma konusunda hukuk fakülteleri arasında en yüksek orana sahiptir.

Nobel ödüllü Türk yazar Orhan Pamuk, Ekonomiden Sorumlu eski Devlet bakanı ve eski Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı başkanı Kemal Derviş ve ünlü Türk doktor Mehmet Öz okulda ders veren kisiler arasındadır.

Dünya genelindeki hukuk fakülteleri hakkında değerlendirme yapan ve sıralamalarına ilişkin araştırma ve yayınlar yapan LLMGuide web sitesine göre Columbia Hukuk Fakültesi uluslararası hukuk ve insan hakları hukukunda dünyadaki en iyi hukuk fakültesi olarak gösterilmektedir. Yine aynı kuruluşa göre dünya genelindeki bütün hukuk fakülteleri arasında yapılan sıralamada Columbia Hukuk Fakültesi beşinci sırada yer almaktadır.
https://llm-guide.com/most-popular/worldwide
https://llm-guide.com/lists/top-llm-programs-by-speciality/top-10-llm-programs-for-human-rights-law


Why is Columbia important?

I wrote a brief explanation in Turkish about why the Columbia law is important. I think I don’t need to remind the English-speaking audience how important the Columbia Law is. However, here it is a couple of notes for clarifying my motivation.

Columbia Law ranks on the top 5 law schools almost every year according to the U.S. News & World Report. More than that, since I am planning to study international human rights law, I need an environment with full of opportunities to realize my goal. As stated by the LLMGuide, considering the human rights law, Columbia Law ranks top #1 school in the World. According to the acceptance rates, Columbia law is categorized as the 3rd most difficult university to enroll among the U.S. universities. https://www.ivycoach.com/2018-ivy-league-admissions-statistics/

However, I am at a certain age and have had experience that this data is not the only criteria for someone to decide about his/her future. I am specifically interested in the law of armed conflict and its interplay with the human rights law. In this respect, the school has an amazing rich curriculum and scholars who are excellent in their expertise. Additionally, I am looking for more like an international perspective. The school provides many international law courses, international conferences, and externships at international organizations as well. The United Nations headquarters is just 32 minutes by bus. New York City is one of the crucial human rights policymaking centers in which many international organizations operate.
I am planning to utilize my time most efficiently. Thanks to my previous studies of international law and my academic advisers’ support I am more confident in academic studies and I fully understand many situations that I did not before. And I am aware that this is a lifetime opportunity for the reparation of my lost three years in my life. Finally, being free and getting off from a despotic environment I feel more confident and at the same time more responsible to find a way to contribute to the world.
I believe Columbia Law is the right choice to achieve such a goal. I don’t think it will make my life easier. However, I am sure it will make it meaningful.

“With the realization of one’s own potential and self-confidence in one’s ability, one can build a better world.”- Dalai Lama –

https://www.usnews.com/best-graduate-schools/top-law-schools/law-rankings
https://llm-guide.com/most-popular/worldwide
https://llm-guide.com/lists/top-llm-programs-by-speciality/top-10-llm-programs-for-human-rights-law
+ Read More
Hi Everyone,
I would like to provide a brief introduction about myself.
I was born in Erzincan, a small city in the east of Turkey. My father was a public servant and my mother was a housewife. We had a typical Turkish family structure with a very humble lifestyle. It didn’t take too much time to realize that I had social and economic disadvantages and there were people smarter than me. The only thing I could do was studying hard. I passed the university exam with high scores and enrolled in one of the top law schools in Turkey, Istanbul University.

After my graduation, I ranked highly in a competitive national exam allowing me to join judiciary as a judge. After my training, I was appointed to Criminal and Civil Courts. I served consecutively in two different cities until 2011. In 2011, I was awarded a distinguished Monbukagakusho scholarship from Japan for the Young Leaders’ Program, part of an LL.M. program provided by Kyushu University. After LL.M. graduation, I continued to study international law and complete my Doctor of Laws degree (LL.D.) at the same university. During my study, I attended various academic events. I was awarded ‘outstanding performance’ by the Xiamen Academy of China. I was honored to deliver the commencement speech on behalf of all doctoral graduates of Kyushu University during my doctoral graduation.

Upon completion of my studies, I went back to Turkey to work as a judge, continuing to pursue my academic research as well. I worked in Turkish courts until December 2016. However, I was subjected to the Erdogan government’s purge at the end of 2016. I was one of the judges amongst 4500 who were purged from their posts under the state of emergency rules. It affected my whole life. I was unable to practice law and was allowed no opportunity to continue my research. My ability to leave the country was severely restricted and I was able to do so only through extraordinary means, with my wife and two children, before it was too late.

But today, I am this close to moving to another social and professional environment. I am more determined than ever to promote justice. And, I want my voice to be heard. Columbia Law provides me a unique opportunity to do so. For me, Columbia is not a step for my career, it is rather a platform where my voice could reach out to others. It is an international stage where I can shout out against injustices. I am certain that Columbia Law will open to me the gates to become an inspiration for others.

Consequently, your contribution is an investment for a person who would inspire many others. You have the chance to give them a message of hope.
My twitter account: @emrahtanjp

Aşağıda kısaca özgeçmiş bilgimi, motivasyonumu ve son olarak kısa vade ve uzun vadedeki planlarımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

• Kısa özgeçmiş: Doğu Anadolu’nun güzide bir şehri olan Erzincan’da doğdum. Devlet memuru baba ve ev hanımı olan annenin ilk çocuğuydum. Çok tipik, ayrıcalıksız, çevreden ve sade bir Anadolu ailesi. Başarılı bir eğitim hayatım oldu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra kamu sınavlarını geçerek Hakimlik mesleğine kabul edildim. Bir süre çalıştıktan sonra Japon devletinin verdiği prestijli bir bursu - Mongukagakusho Young Leaders’ Program’i- kazandım ve 2011-2015 yılları arasında bu ülkede yüksek lisans ve doktoramı tamamladım. Xiamen Uluslararası Hukuk Akademisinde (Cin) katıldığım programda "olağanüstü performans" ödülü aldım. Yine sayısı 200 u bulan 2015 yılı Kyushu Üniversitesi doktora öğrencileri mezuniyet töreninde, tüm doktora öğrencileri adina mezuniyet konuşması yapma şerefine erdim.

Eğitimimi tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndüm ve ülkeme hizmetime devam ettim. 2016 yılına kadar hiçbir sorun yaşamamıştım. Hatta meslektaşlarım arasında temayüz etmiş, örnek gösterilir hale gelmiştim. Fakat yüz binlercesi gibi 2016 yılında mesleğimden ihraç oldum. Gözaltına alındım ama tutuklanmadım. Dışarıda olmak yaşamak anlamına gelmiyordu. İş bulamadım. Yine de akademik çalışmalarıma kendi çapımda devam ettim. İki yıl boyunca polislerin tekrar kapımı çalacağı anı bekledim. Artık dayanılmaz bir hal alınca özgürlükler diyarına yelken açtım.

• Motivasyon ve hedef: Öncelikle amacım Columbia Üniversitesinin bana sağlayacağı olanakları iyi değerlendirip insan hakları bağlamında Türkiye’de hakları çiğnenen hiçe sayılan bireylerin seslerini duyurmaya çalışmak. Türkiye’deki zulümlerin insan hakları boyutunu uluslararası platformlarda dile getirmek. Ve ayrıca işkenceci ve fütursuzca insan haklarını ihlal eden kişilerin gerek uluslararası mahkemelerde gerekse de ‘evrensel yetki’* olarak tanımlanan yabancı mahkemeler nezdinde adalet karşısına çıkartılmasına yönelik projemi derinleştirmek istiyorum.

• Çalışma konusu: Başta işkenceciler olmak üzere insan haklarını ihlal eden suçluların uluslararası mahkemelerde yargılanması amacıyla projeler oluşturmak istiyorum. Çalışmalarımı olgunlaştırmak ve uluslararası platformlara taşımak amacıyla araştırma yapabileceğim ve doğru kişilerle tanışabileceğim fırsatlar yakalamak amacım. Bu amaç doğrultusunda bir yıllık eğitim süresince ‘evrensel yetki’ üzerinde akademik çalışmalar yürütmek birinci önceliğim. İkinci olarak kısa vadede ‘evrensel yetkinin’ uygulandığı ülkeler nezdinde ve yine Amerika’daki yasal mevzuat ışığında faaliyet yürüten merkezlerde staj yapmak, işleyişlerini kavramak ve Türkiye masası oluşturmak. Son olarak mezuniyet sonrasında ise evrensel yetkinin kullanılması amaçlı davaların takibinin yapılabileceği New York merkezli bir hukuk bürosu açmak.

Columbia üniversitesi başta olmak üzere dünyanın en prestijli okullarından kabul almamı sembolik olarak anlamlı buluyorum. Zira ihraç olduktan sonra akademide iş başvuruları yaptım. Haliyle hepsi reddetti. Hukuk’tan kopamadığım için en iyisi öğrenci olayım diye düşündüm. Fakat bir özel üniversiteye yaptığım yüksek lisans başvurusu hiçbir açıklama yapılmadan reddedildi. İlgili üniversitede hocalık yapabilecek donanımdayken öğrenci bile olamamıştım.
Fakat bugün yeni bir başlangıç yapmak için önümde büyük bir fırsat duruyor. Ne kadar çok insanın Türkiye’de olanlardan habersiz olduğunu bilseniz şaşıracağınızdan eminim. Bu bağlamda, Columbia Law benim için sadece bir kariyer fırsatı değil, düşüncelerimi özgürce ifade edebileceğim bir platform. Sizin katkınız ile uluslararası hukukçularla hikayemi paylaşabileceğim ve harekete geçmeleri için teşvik edebileceğim bir platforma kavuşmuş olacağım.

* Evrensel yetki: bir uluslararası ceza hukuku kavramı olup insanlığa karşı işlenen suçları cezasız bırakmamak için istisnai olarak devletlerin yargı yetkisi genişletilerek egemenlikleri dışında meydana gelen bazı suçlara ilişkin de yargı yetkisini kullanabilmesidir. Buna ‘Pinochet ilkesi’ de denmektedir. Şili eski diktatörü Pinochet'in bu yetki bağlamında yabancı mahkemeler nezdinde yargılanma sürecine verilmiş bir addır.
Bu konuda açıklayıcı bilgilere Twitter hesabımdaki paylaşımlarımdan ulaşabilirsiniz.

Twitter hesabım: @emrahtanjp
+ Read More
Thank you all,
I finally secured my position at Columbia Law by paying the deposit of $1000. Thank you for your contribution.
I really appreciate it. You can follow me at my twitter account in which I will share more info about my journey to Columbia and will give some insights about my research interest in human rights.

My twitter account: @emrahtanjp


Merhabalar,
Kampanyanın daha ilk gününde göstermiş olduğunuz fedakârlık ve civanmertlik için hepinize çok teşekkür ederim. Aranızda daha önceden tanışıklığım olanlar olduğu gibi hiç tanışmadığım, yolumun kesişmediği gönlü güzel insanlar görmek beni çok mutlu etti. Bu desteğiniz doğru yolda olduğum kanaatini bende pekiştirdi.

Desteğiniz sayesinde 2019-2020 eğitim yılı için bana ayrılmış olan kontenjanı garanti altına alma şansım oldu. Genel bir uygulama olarak üniversiteler öğrencinin ileride okul harcından sayılmak üzere belli bir depozito yatırmasını talep etmektedirler. Ekteki fotoğraflarda görebileceğiniz gibi $1000’lik depozitoyu yatırdım. Yardımlarınız için çok müteşekkirim.

Columbia Hukuk fakültesini değerlendirmek adına artık sıkıca çalışma zamanı. Sizlerin desteği aşkımı ve sevkimi artırdı. Gerek buradan gerekse de Twitter hesabımdan (@emrahtanjp) kısa periyotlarla sizleri bilgilendirmeye çalışacağım. İnsan Hakları üzerine yapacağım çalışmaya ilişkin detayları Twitter paylaşımlarından görebilirsiniz. Bu husus da bir blog çalışması yaparak sizleri daha detaylı bir şekilde bilgilendireceğim.

Twitter hesabim: @emrahtanjp


CLS GLS : Columbia Law School Graduate Legal Studies
+ Read More
Read a Previous Update

$19,500 of $67,000 goal

Raised by 114 people in 1 month
Your share could be bringing in donations. Sign in to track your impact.
   Connect
We will never post without your permission.
In the future, we'll let you know if your sharing brings in any donations.
We weren't able to connect your Facebook account. Please try again later.
$25
Anonymous
3 hours ago
$100
Anonymous
1 day ago
$2,000
Anonymous
5 days ago
$100
Dave and Kathy Drury
6 days ago
$250
Anonymous
6 days ago
KS
$300
Kyohei Sanemasa
7 days ago
KT
$15
Kenji Tomita
8 days ago
$120
Anonymous
8 days ago
HH
$200
HYUN HWANGBO
8 days ago
$200
Anonymous
9 days ago
or
Use My Email Address
By continuing, you agree with the GoFundMe
terms and privacy policy
There's an issue with this Campaign Organizer's account. Our team has contacted them with the solution! Please ask them to sign in to GoFundMe and check their account. Return to Campaign

Are you ready for the next step?
Even a $5 donation can help!
Donate Now Not now
Connect on Facebook to keep track of how many donations your share brings.
We will never post on Facebook without your permission.