Medical fund for Pawlak.

$20,795 of $50,000 goal

Raised by 136 people in 35 months
Slawomir Gancarz
on behalf of Agnieszka Wala
 WALLINGTON, NJ

13810171_1471505250.5208_funddescription
13810171_1471503798.2844_funddescription
13810171_1471503338.9737_funddescription
13810171_1471503178.1883_funddescriptionOn August 7, 2016 Pawel Wala aka Pawlak
was involved in a tragic motorcycle accident, as he was heading home at dusk.
Details of the accident are not yet clear, there were no witnesses at the time, what we know is that the accident caused him hit the trees and the rocks by the road. Pawel was airlifted from the crash scene. He is in critical condition and has been surgically operated at the hospital . Pawel is suffering from multiple injuries and will need several surgeries.
He will need a lot of therapy. What has been confirmed is that he has broken both legs, severly injured back bone, pelvic bone shattered , fractured foot , and has almost all ribs broken.
Pawel a 40 year old hard-working man, husband married to his beloved wife Agnieszka. The circumstances of Pawel's state, he will be out of work until clearance is given. This leaves all of his monthly bills that need to paid, along with medical bills.

Prosimy o pomoc i wsparcie dla Pawła Wali, który 7 sierpnia 2016 roku uległ wypadkowi motocyklowemu. W wyniku tego zdarzenia Paweł ma połamane obie nogi, miednicę i uszkodzony kręgosłup. Przeszedł już kilka operacji, ale to jeszcze nie koniec. Obrażenia są rozległe i bardzo bolesne, mimo podawanych leków.  

Jego żona Agnieszka nie opuszcza go nawet na chwilę. Pomaga pielęgniarkom, równocześnie ucząc się od nich, jak opiekować się Pawłem i pomóc mu w codziennym życiau po jego powrocie do domu. 

Lekarze zadecydowali nie poddawać go operacji kręgosłupa. Zdecydowali się na mniej inwazyjną metodę – użycie gorsetu usztywniającego. Rehabilitacja potrwa długie miesiące. 

Paweł będzie potrzebował specjalnego łóżka szpitalnego, jak również wózka inwalidzkiego. Nie będzie mógł się poruszać o własnych siłach przez kilka miesięcy. Agnieszka z Pawłem będą musieli przeprowadzić się do nowego mieszkania przystosowanego do potrzeb osób poruszających się na wózku inwalidzkim. 

Pawel nie posiada ubezpieczenia. Koszty pobytu w szpitalu, jak i jego rehabilitacji, są ogromne! Przewyższają możliwości finansowe Pawła i Agi. 

Zwracamy się zatem z gorącą prośbą do każdego, kto może wspomóc finansowo powrót Pawła do zdrowia. Liczy się każda, nawet najmniejsza, kwota. Prosimy również o modlitwę i o dobrą energię wysyłaną w jego kierunku. 

Paweł to bardzo dobry mąż i kolega. Serdeczny, uczynny, uśmiechnięty. Zawsze był pierwszy do pomocy innym, zawsze można było na niego liczyć. I teraz, kiedy jest w potrzebie, nie możemy go zawieźć. Postarajmy się mu pomóc tak, jak tylko potrafimy najlepiej. 

13810171_1471493843.3704_funddescription
+ Read More
Kochani przyjaciele!
Nigdy nie myślałem ze bede potrzebował pomocy Was wszystkich, ale tez nigdy nie wątpiłem w wielka dobroć ludzi, których udało mi się poznać :-)
Jesteście wspaniali i bardzo Wam za to dziękuje!!!
Dajecie mi wielka pomoc i sile do walki o powrót zdrowia !
Jeszcze raz wielkie dzieki!!!
Szczęśliwego Nowego Roku!!!
Pawlak!

Dear friends,
I never thought I would need help from all of you, but also I knew that people who are around me have big hearts and are always eager to help. You are the best and I would like to thank you very much for everything you have done. You helped me very much and made me feel that everything is possible. You give me strenght to fight every day.
Happy New Year!
Pawlak.
+ Read More
Dzisiaj w szpitalu w Albany przeprowadzono operacje srodstopia lewej stopy. Jak wszystko pomyslnie bedzie sie goic, to rehabilitacja za cztery tygodnie.
Pawlak po operacji srodstopia.
+ Read More
Read a Previous Update
Mariano Alarcon
34 months ago

I hope u feel bether every day to return soom.a normal life

+ Read More

$20,795 of $50,000 goal

Raised by 136 people in 35 months
Created August 17, 2016
Your share could be bringing in donations. Sign in to track your impact.
   Connect
We will never post without your permission.
In the future, we'll let you know if your sharing brings in any donations.
We weren't able to connect your Facebook account. Please try again later.
SO
$200
Sławomir Okon
31 months ago
1
1
JJ
$1,000
Jamie Jumel
31 months ago
2
2

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku. Życzę odnawiane zdrowie i siłę.

EL
$20
Eva Lichonczak
32 months ago
K+
$200
K +B
32 months ago
AK
$200
Andrzej Kubowicz
32 months ago
ET
$40
Ewa Tokarzewska
32 months ago
WK
$20
Waldemar Klencner
32 months ago

Zdrowiej szybko

PG
$100
Patrycja Giaro
33 months ago

Wracaj szybko do zdrowia! Pozdrawiam was serdecznie

$150
Legacy Mc
33 months ago
AT
$500
Auscor Team
33 months ago
1
1

God has you in His palm. He leads you to new ways and new places in life. Stay strong and have faith. It's all gone be all right. God bless you and your family.

Mariano Alarcon
34 months ago

I hope u feel bether every day to return soom.a normal life

+ Read More
or
Use My Email Address
By continuing, you agree with the GoFundMe
terms and privacy policy
There's an issue with this Campaign Organizer's account. Our team has contacted them with the solution! Please ask them to sign in to GoFundMe and check their account. Return to Campaign

Are you ready for the next step?
Even a $5 donation can help!
Donate Now Not now
Connect on Facebook to keep track of how many donations your share brings.
We will never post on Facebook without your permission.