- J

Hjälp till räkningar
0% complete
kr 1,650 raised of kr 20K SEK
5 donations
Jag har aldrig någonsin gjort såhär men känner mig väldigt hjälplös just nu.
Då jag själv varit sjukskriven nyligen så har jag inte mkt mer att hjälpa med. Jag har såklart hjälpt med det jag kan, men nu böjar det bli panik.
Det är en insamling till min son som haft sån otur på sistone. Han blev varslad på sitt arbete, han har nästan inga pappadagar kvar att ta ut och soc nekade ansökan (vilket vi såklart ska ligga på om och ta reda på vad vi gjort för fel) men därav kan inte pengarna gå direkt till hans konto.
Han har gjort det han kan, sagt upp sin lgh osv. Men det är försenade räkningar (inte jätte många än så länge, men blir fler nu i dec)
Han hade inte råd att betala a-kassan på slutet så han har ingen rätt att stämpla. Vi har sökt in till alfa kassan men inget svar ännu.
Han ska såklart ringa och skjuta fram det som går men det går inte hur länge som helst. han söker jobb varje dag utan nån framgång än så länge. När han väl får jobb så kommer troligen lönen dessutom ligga en månad fram.
Så nu gör jag något jag aldrig gjort och såklart inte vill göra. Men jag måste ha gjort allt jag kan för mina barn är det bästa jag har och just nu behöver vi hjälp. ♥️
Jag vill såklart att han ska kunna stå på en egen lgh osv, så innan allt går till kronofogden så vill jag försöka släcka lite bränder.
Kan man kanske offra 20kr ? 50kr? Kommer vara evigt tacksam.
Jag trodde verkligen han skulle få hjälp av soc som sista utväg. Jag har sett hans konto. Han har inte haft en lön sen jobbet han blev varslad från.
Så för honom och mitt barnbarn ber jag nu om hjälp. Så dom kan åtminstone få stå på en etta tillsammans sen.
Under julen ska man må bra, ångesten han gått med, paniken att få in pengar. Ska vi behöva känna den?
Tack för att ni läste allt.

