Support Queer Performance Artists from Turkey

(Scroll down for English)

GZone, Warner Music Türkiye ve Dudakların Cengi işbirliğiyle "Dua Lipa-Future Nostalgia Lip Sync Challenge Turkey"i başlatıyor.

Bu meydan okumaya yarışmacı olarak katılmak isteyen herkes Dua Lipa'nın son albümü Future Nostalgia'dan seçtiği herhangi bir şarkı ile bu çılgın yarışa katılabilecek.

Türkiye'deki kuir performans sanatçılarını desteklemek amacıyla düzenlenen ve Warner Music Türkiye'nin içerik ve pazarlama desteği ile gerçekleştirilen bu yarışmanın büyük ödülü hem yarı finale kalan tüm katılımcılar, hem de yarışmanın birinci, ikinci ve üçüncü isimlerine paylaştırılacak.

Büyük ödülün her geçen gün yükselmesi ise yarışmayı takip eden ve Covid-19 pandemisi yüzünden kapanan sahneler sebebiyle zor günler yaşayan kuir performans sanatçılarını desteklemek isteyen sizlere bağlı.

Oluşturulan fon sayesinde dağıtılacak ödüle sizin de bir katkınız, çorbada bir tuzunuz olabilir. GZone, bu fon için 200 Euro yani yaklaşık 1500 TL bağışlayarak ödüle katkı sağladı, şimdi sıra sizde!

Dudakların Cengi Instagram :  www.instagram.com/dudaklarincengi

Gzone: www.gzone.com.tr 

GZone Instagram: www.instagram.com/gzonemagFuture Nostalgia Lip Sync Challenge Turkey Fund will support attendees from community of queer performance artists, performing in various venues in Istanbul nightlife.

Ever since  Covid-19 outbreak,  queer performers continue our broadcasts through our social media channels. By doing live broadcasts of our shows like “Dudakların Cengi” or “O Perf Türkiye” and starting our Youtube/Twitch channels, we seek new ways to connect with our community and audience, and try to keep the solidarity we need strong through establishing a connection that could lift our spirits.

Biggest queer performer group of Turkey "Dudakların Cengi" and biggest queer magazine of Turkey "GZone" join their forces to invite all lip sync performers to make song performance videos from Dua Lipa's latest album "Future Nostalgia".

We are doing this challenge with the content and advertising support of Warner Music Turkey but for the prize we need your support for this funding. 

The winner of this challenge and the participants of the challenge will win all the money in this funding. And we'll keep on being in solidarity.

With your contributions we'll top up the prize of this challenge more and more and provide more sources for our queens in this challenge and community. 

If you want to support us, you can send your contribution, either for one time or as many as you wish till our challenge ends. Or, you can simply share this fund with your friends.

Dudakların Cengi Instagram Page:  www.instagram.com/dudaklarincengi

Gzone Website: www.gzone.com.tr 

GZone Instagram Page: www.instagram.com/gzonemag

Organizer

Recep Özdaş
Organizer
Berlin

Your easy, powerful, and trusted home for help

  • Easy

    Donate quickly and easily.

  • Powerful

    Send help right to the people and causes you care about.

  • Trusted

    Your donation is protected by the  GoFundMe Giving Guarantee.