Help Save 10 Year Old Selim

I started this fundraiser today, the day I met Selim Celebi. This sweet, loving 10 year old boy has a rare heart condition and needs to be treated immediately.

Selim was diagnosed with two heart conditions: 1) Non Compaction Cardiomyopathy, which is a rare disease of the heart muscle and 2) Hypertrophic Cardiomyopathy.

He was diagnosed at the age of 2 and has had several surgeries since, but to no avail. His parents were told the only solution at this point is a heart transplant - and its risky. None of the doctors they went to are willing to take the risk of operating on him - and Selim's parents are also hoping there is another solution. They found a doctor in Paris who will evaluate his case - so there is HOPE.

Please help save Selim. He is showing signs of heart failure and needs immediate help. His parents earn a modest living in Turkey as teachers and need all the help they can get to cover his medical expenses.

If you are a doctor/cardiologist reading this, I can send you his medical report. You might even be that doctor who saves him.

Thank you - from one heart to another.

TURKCE / TURKISH
Selim'in Annesinden:

Selim çelebi ÇİMEN. O daha doğmadan babası adını hazırlamıştı. Çelebi; Istanbul beyefendisi, nazik bey demek. Tam da adıyla müsemma bi çocuk.. Selim de sağlam, güçlü, sağlıklı demek.. Ama bu kısmı çok müsemma olmadı maalesef..   Çünkü o iki buçuk yaşındayken sıradan bi boğaz ağrısıyla doktora götürdüm. Ama çocuk doktoru "kalbinde üfürüm duyuyorum bi çocuk kardiologuna götürün" dedi. Ankarada babaannesindeydik hemen götürdük orda. Doktor muayene etti. Dedim ki delik mi var "annesi keşke 10 tane delik olsaydı, çocuğunuzun kalbinde çok daha büyük bi sorun var" dedi... Böylece çocuk kardiologlarıyla serüvenimiz başladı.  3-4 yıl Non Compaction teşhisi ile tedavi gördü. Sonra bi doktor dedi ki "aa bu çocukta non compaction yok. hiper trofi kardio miyo pati var". Bi süre de öyle devam etti. Daha sonra da dediler ki "yok aslında her ikisi de varmış" ve son çare kalp nakli..   Ama; "annesi kalp nakli demek hiç bi şey eskisinden iyi olmayacak demek. Bu büyük bi vebal, ben bu vebalin altına giremem; siz her şeyi kabul edip gelin bi dahakine... " dedi ve bize nakil sonrası sürecin ne kadar zor, sancılı ve bi o kadar da olumsuz olan kısımlarından bahsetti. Yani aslında 1 tane bile iyi bir cümle kurmadı...   Biz de bu yüzden yurt dışında başka bi çözüm arayışına girdik... Oğlum şu an 10 buçuk yaşında. O'nun yanında da 10 buçuk diyorum;  cunku O "anneee!! hayır, ben 11 yaşındayım. Büyüdüm, artık kabullen" diyo. Ben de o'nun büyüdüğünü gerçekten büyüyüp koca bi adam olduğunu, onun çocuklarını görmek istiyorum.. Adıyla müsemma yaşasın istiyorum...

Donations (78)

 • Anonymous
  • $20 
  • 6 yrs

Organizer and beneficiary

Suzan Doganay-Es
Organizer
Sunnyside, NY
ERKAN ES
Beneficiary

Your easy, powerful, and trusted home for help

 • Easy

  Donate quickly and easily.

 • Powerful

  Send help right to the people and causes you care about.

 • Trusted

  Your donation is protected by the  GoFundMe Giving Guarantee.