Main fundraiser photo

Pomóż nam upamiętnić Polskich Bohaterów

Donation protected
Kiedy w 2015 roku pierwszy raz przyszedłem na cmentarz St. Joseph’s Moston w Manchesterze, moim oczom ukazał się obraz rozpaczy i zapomnienia. Tonące w błocie rozlatujące się nagrobki z połamanymi krzyżami i tablicami, zniszczona i prawie nie przejezdna alejka.
Drugi rząd grobów był zarośnięty krzakami a po wycięciu ich odnaleźliśmy ponad 80 dodatkowych grobów. Przeszukując glebę na głębokość 1 metra odnaleźliśmy kolejne trzy zapomniane groby. Większość tych grobów od wielu lat była celem wandali a ta stara i zapomnienia Polska sekcja była miejscem schadzek i imprez miejscowej młodzieży.


W tych zniszczonych, zapomnianych a w większości porzuconych grobach spoczywają Polscy Weterani. Są tam żołnierze generała Hallera, żołnierze AK, spadochroniarze i żołnierze generała Maczka i 2-ego Korpusu Polskiego. Są tam Legioniści, Piloci, Marynarze i Żandarmi, Sybiracy, Kresowiacy, Politycy i działacze polityczni. Jest tam Kapelan oddziałów partyzanckich oraz Powstania Warszawskiego. W jednym z grobów spoczywa Siostra PCK co w Polskich szpitalach wojennych walczyła o zdrowie i życie naszych żołnierzy… Połączyła ich nie tylko miłość i służba dla Ojczyzny do której nigdy nie mogli wrócić ale także połączyło ich miejsce w którym spoczęli i zapomnienie które odebrało im godność.


Od 2015 regularnie dwa razy do roku dbam o te groby, czyszczę je, naprawiam nowe zniszczenia i porządkuje teren całej Polskiej sekcji na tym cmentarzu. Od 2016 roku organizuje na tym cmentarzu wspólne zapalenie zniczy z okazji Dnia Wszystkich Świętych. Znicze na ta okazje sprowadzam z Polski dzięki pomocy i sponsoringu dobrych ludzi. Celem wspólnego zapalenia zniczy jest oddanie czci i godności tym o których zapomnieli wszyscy a także przypomnienie miejscowym Polakom o bohaterach którzy spoczywają w tych zapomnianych grobach.


Ostatnim smutnym wydarzeniem było zniszczenie przez wandali grobu Weterana walk o Monte Cassino oraz podpalenie rzeźby która od 1982 roku stała przy jego grobie. Własnymi siłami odnowiliśmy rzeźbę i naprawiliśmy grób, całkowicie sami.


Przez ostatnie 8 lat cała ta Polska sekcja bardzo się zmieniła i choć groby naszych bohaterów wymagają generalnych remontów to jednak nie straszą już swoim wyglądem i nie chowają się w krzakach ani nie tona w błocie. Pomimo wielu próśb do Polskiej Ambasady w Londynie i Polskiego Konsulatu w Manchesterze, od 8 lat jesteśmy zdani sami na siebie w walce o pamięć i godność tych wielkich ludzi.


Jednak od lat nie rezygnuje z walki o ich godność a z pomocą przychodzą mi dobrzy ludzie.

Za swoją prace na tym i na wielu innych cmentarzach, oraz za walkę o pamięć Polskich bohaterów, zostałem odznaczony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”.Jednak najwieksza nagrodę otrzymałem kilka tygodni temu od Diecezji zarządzającej cmentarzem St. Joseph’s Moston. W nagrodę za 8 lat mojej darmowej pracy przy grobach Polskich Weteranów i za moje poświęcenie dla pamięci o Polskich Bohaterach. Diecezja zarządzająca cmentarzem wydala zgodę by na ścianie cmentarnej Kaplicy umieścić pamiątkową tablice. Tablicę poświęconą dla Polskich bohaterów spoczywających na tym cmentarzu a o których tak łatwo zapomniano. To naprawdę wielkie wydarzenie, ci zapomnieni a wręcz porzuceni bohaterowie doczekali się godnego upamiętnia.
Najpierw zadbaliśmy o ich groby, później upomnieliśmy się o ich godność i powiedzieliśmy światu gdzie oni są. Tym razem dzięki tej tablicy nie będą już anonimowi i chociaż w taki sposób oddamy im cząstkę ich godności… Godności która zabrało zapomnienie.

Zapraszam do wsparcia naszej zbiórki, wszelkie zebrane środki będą przekazanie na pokrycie kosztów zakupu pamiątkowej tablicy oraz kosztów organizacji uroczystego jej odsłonięcia. Celem tej zbiórki jest to by każdy nas mógł choć w najdrobniejszy sposób dołączyć do upamietnienia zapomnianych Polskich bohaterów.

Z całego serca dziękujemy za najdrobniejsze wsparcie! DZIĘKUJEMY
Waldemar Peruta, Karol Kamil Peruta, Simon Elmer, Shaun Noble, Danuta Romana Słowik

Organizer

Karol Peruta
Organizer
England

Your easy, powerful, and trusted home for help

  • Easy

    Donate quickly and easily.

  • Powerful

    Send help right to the people and causes you care about.

  • Trusted

    Your donation is protected by the  GoFundMe Giving Guarantee.