
Olivias dröm är att få åka till Australien.
Donation protected
Hej
Här har vi Olivia som drabbades av en stroke september 2022, stroken fick hon efter hon fick vattkoppor augusti 2022.
viruset efter vattkoppor orsakade en propp i vänstra kranskärlet till hjärnan, som sedan sprängdes, förstörde stor del av språkcentrum. Hon har idag Afasi, kan prata helt okej, men självklart svårt med att hitta orden, hon kan inte läsa eller skriva längre, hennes dröm är att kunna göra det igen.
Hennes högersida av kroppen blev förlamad av stroken, och kunde inte gå i början, idag kan hon gå, men har dålig balans. Hennes arm är svag och hennes hand är fortfarande förlamad.
Hon kommer behöva att träna hela sitt liv, vi vet inte hur mycket som kommer tillbaka.
Olivia mår oftast bra, men lider väldigt mycket av hennes funktionsnedsättningar.
Hon vill vara en helt vanlig 15 årig tjej.
Olivias vardag tar hon färdtjänst till gymnasiet, hon går på några lektioner. Hon kommer inte kunna få några betyg för att hon inte kan läsa eller skriva.
vi hoppas att hon kommer kunna gå på en skola där hon kommer få hjälp med det, för i den kommun som vi bor i kan inte hjälpa henne med rätt resurser för att Olivia ska kunna läsa och skriva igen.
Olivia tränar även på Barn Habileteringen i vår kommun, men där hade vi också önskat mer träning.
Olivia lider av många svårigheter i livet, men drömmar har hon, och vi kommer göra allt för att försöka få henne att nå sina drömmar.
Olivia älskar att resa och önskar att åka till Australien helst själv, men med sina svårigheter kommer hennes pappa åka med. Olivia har släkt i Australien.
Vi är så tacksamma för all hjälp vi kan få i denna traumatiska resa vi har gjort.
Vi (Pappa och Bonusmamma) är så stolta över dig Olivia som kämpar varje dag.
Organizer
Karolin Kjell
Organizer