
Magnus och David ska till Normandie
Donation protected
Jag heter Magnus och är en sjukpensionerad Veteran och har med min kompis David, också sjukpensionerad, drömt att åka, med Davids husvagn och bil genom Europa och bo i Normandie. Planen är att vi ska träna fys i någon form morgon och kväll, men framförallt titta på de monument, kyrkogårdar, försvarsinstallationer som fanns 1944 då de Allierade landsteg i Normandie och osjälviskt påbörjade den offensiv som skulle leda till att Europa blev befriade från Nazisterna.
Min pension är tyvärr för liten för att kunna åka utan att påverkan resten av familjen och samtidigt se till att fru och två barn har det de behöver. Samma gäller för David, som betalar mycket av våra resa men även har familj, därför behöver vi er hjälp för att genomföra denna tre veckor långa resa.
Den här resan är ämnad för oss två veteraner, sjukspensionerade pga vår tjänstegöring i Utlandsstyrkan i Försvarsmakten, ska ha något att se fram mot, något att göra då vår vardag ibland tyvärr oftast är ganska torr och tråkig.
Pengarna går till drivmedel, boende och mat. Överskott kommer doneras till välgörande ändamål och redovisas via facebook.
Alla stöttningar, om så de är tre kronor, är vi tacksamma för!
Magnus och David
Organizer

David Husberg
Organizer
Vänersborg, O, Sweden, O