Stop Unfair Settlement Rule Change

(Türkçe açıklama için lütfen sayfanın aşağısına bakın.)

We are raising money to challenge the Home Office’s unfair and retrospective settlement rule changes that apply to Turkish businesspeople in the UK.

Up until 16 March 2018, Turkish nationals had the right to start a business in the UK with the ability to settle (obtain Indefinite Leave to Remain/ILR) in the UK after four years of continuous residence providing they met the requirements of ECAA Turkish Businessperson Visa. Visa holders were initially granted a one-year visa. They could then apply for a three-year extension, at the end of which they were eligible for ILR.*


On 16 March 2018, the Home Office made an announcement** saying they will no longer accept ILR applications made under this category, with immediate effect. The changes apply to those already in the category - there's no cut-off date and no transitional arrangements have been made.

Roughly 12,500 people***, who entered this category with the legitimate expectation that they would be eligible to apply for ILR in four years’ time and have official letters from the Home Office confirming this, are no longer able to do so and are now in a state of limbo. Applying these changes retrospectively to existing visa holders is extremely unfair, so we are raising money to challenge it.

WHY WE ARE RAISING £10,000 AND WHAT WE ARE GOING TO DO WITH IT
Similar retrospective changes to another visa category (Highly Skilled Migrants Programme/HSMP) were previously challenged in court and found to be unlawful, so we contacted Michael Fordham QC, who led the legal challenge on behalf of HSMP visa holders. Mr Fordham QC said he will do all he can to help, but he doesn’t work on a Public Direct Access basis so we will need to work with a solicitor and/or barrister who can then instruct Mr Fordham QC. His clerk gave us the details of some firms we could work with.

We have since been in discussions with some of these firms. The fee to investigate the case and then send a letter before claim is expected to cost around £7700. We are therefore raising £10,000 to cover this fee and a few hours of extra work if needed.

If there is no response to the letter before claim or the response is negative, the solicitors can then instruct a barrister with a view to potentially launching a judicial review. In terms of costs for this next stage, we would need to raise about £100K for the solicitor costs, the barrister and QC’s costs, court fees and costs of the opponent if the case is unsuccessful. A second crowdfunder will be launched in due course, if we need to go down that route.

ABOUT US
We are a group of Turkish businesspeople who have been affected by these ILR changes. We are running this crowdfunder on behalf of all Turkish businesspeople who are currently within the Turkish businessperson (ECAA) visa category and are now unable to apply for ILR. We want this process to be as transparent as possible, so please don’t hesitate to get in touch if you have any questions or concerns.

We will be providing regular updates here in English and Turkish.

A FEW OTHER THINGS
You can donate anonymously if you don’t want your name to be public.

Donating to this crowdfunder will not result in you being named in any legal documents or being party to a potential court case.

Thank you for your support.

Leni Candan
Emre Nallar
Mehmet Oguz Divilioglu

Relevant links and documents
* Home Office documents showing Turkish businesspersons’ right to apply for ILR up until 16 March 2018:
https://web.archive.org/web/20171213090312/https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/469550/Turkish_ECAA_business_guidance_v6.pdf

Quote from the guidance: “Under paragraph 28 of the 1973 rules (HC510), Turkish nationals who have remained for at least four years as a self-employed person in the UK may have the time limit on their stay removed, unless there are reasons for maintaining it. If granted ILR, there are no further time restrictions on their length of stay in the UK or restrictions on their employment.”

https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/263075/section6.pdf
Quote from Annex C of the document: “1- Paragraph 28 of HC510 states that a person who has remained in the United Kingdom for four years as a self-employed person may have the time limit removed (e.g. Granted ILR) unless there are grounds for maintaining it.

2- Paragraph 28 goes on to say that applications for removal of the time limit (e.g. Applications for ILR) are to be considered in the light of all relevant circumstances.”

** Home Office announcement on 16 March 2018: https://www.gov.uk/government/publications/turkish-ecaa-business-guidance

*** Recent FOI request asking for the number of people currently in the category: https://www.whatdotheyknow.com/request/ecaa_ankara_agreement_statistics#incoming-1124168

--------------------------------------

Bu bağış kampanyasını Ankara Anlaşması vizesi sahiplerinin haksız ve geriye dönük olarak ellerinden alınan ILR (Süresiz Oturum) başvuru haklarının geri kazanılması amacıyla başlatmış bulunuyoruz.

16 Mart 2018 tarihine kadar Türk vatandaşları, Ankara Anlaşması çerçevesinde Birleşik Krallık’ta iş kurabiliyor, 1 yıllık geçici oturum alıp, bunu 3 yıl uzatarak, 4 yılın sonunda Süresiz Oturum (ILR) başvurusu yapabiliyorlardı.*

16 Mart 2018 tarihinde Home Office, bu kategori altında Süresiz Oturum başvurusu alınmayacağını duyurdu ve kararı aynı gün uygulamaya geçirdi.** Bu yapılan değişiklik, önceden hiçbir duyuru yapılmadan ve geçiş dönemi gibi bir ara dönem yaratılmadan halihazırda Ankara Anlaşması vizesi ile Birleşik Krallık’ta bulunan herkesi etkileyecek şekilde yürürlüğe girdi.

İlk başvurularını dönemin kuralları altında yapan ve 3 yıllık vizelerini aldıklarında Süresiz Oturum haklarının olduğu Home Office tarafından belirtilmiş ve meşru bir beklenti içerisine girmiş kabaca 12.500 insan***, şu anda süresiz oturum başvurusu yapamıyor ve boşluğa düşmüş durumda bekliyorlar. Bu yapılan değişikliklerin geriye yönelik olarak tüm başvuru sahiplerine uygulanmasının büyük bir haksızlık olduğunu düşünüyor ve hakkımızı aramaya başlamak için bağış topluyoruz.

NEDEN £10.000 TOPLANIYOR VE TOPLANAN PARAYLA NE YAPACAĞIZ?
Bizim durumumuza benzer HSMP (Kalifiye Göçmenlik Programı) vizesinde de süresiz oturum başvurusu yapabilme hakkı halihazırda bu vizeye sahip olanlar için 4 yıldan 5 yıla çıkarılmış, konu mahkemeye taşınmış ve uygulamanın kanunsuz olduğu anlaşılmıştı. Bu sebeple, bu davaya bakan Michael Fordham QC ile iletişime geçmiş bulunuyoruz. Kanuni olarak kendisini ancak bir avukatın (solicitor) bilgilendirebilmesi nedeniyle, bir avukatla çalışmamız gerekecek. Michael Fordham QC’nin katibinin listesini verdiği avukatlık firmalarına yazdık ve beş firmanın ikisinden dönüş aldık.

Bu firmalardan ikisi ile ve başka firmalarla haberleştik. Durumu detaylı bir şekilde araştırmak ve sonrasında da dosya durumuna göre bir ihtarname göndermek için yaklaşık £7700’lük bir ücret bilgisi verildi. Bağış kampanyasının hedefini £10.000 olarak belirlememizin sebebiyse olası bir fazla mesainin ve sonrasındaki çıkabilecek masrafların karşılanabilmesidir.

Eğer ki Home Office çekilen ihtarnameye yanıt vermezse ya da olumsuz yanıt verirse, bunun sonrasında avukat, yargısal inceleme (judicial review) başlatılabilmesi adına barrister’i bilgilendirebilecek. Bir sonraki adıma gidildiği takdirde ortaya çıkabilecek masrafların, barrister ve QC’nin masrafları, mahkeme ve dosya masrafları, avukat masrafları ve davayı kaybetme durumunda Home Office masrafları da dahil olmak üzere aşağı yukarı £100.000 civarına ulaşma olasılığı var. Böyle bir durumda yeni bir kampanya başlatılması gerekebilir.

HAKKIMIZDA
Biz bu değişikliklerden etkilenmiş bir grup Ankara Anlaşması vizesi sahibi insanız. Ve bu bağış kampanyasını süresiz oturuma başvuramayan Ankara Anlaşmalılar adına başlatıyoruz. Bu sürecin tamamen şeffaf bir şekilde ilerlemesini istiyoruz. Bu sebeple aklınıza takılan bir şey varsa lütfen çekinmeyin ve sorun.

Düzenli olarak İngilizce ve Türkçe olarak duyurular yayınlayacağız. (Ayrıca gelişmeleri Ankara Anlaşması ILR Dayanışma Ağı grubundan da takip edebilirsiniz.)

BİRKAÇ ŞEY DAHA
Eğer bağış yaparken kim olduğunuzun görünmesini istemiyorsanız tamamen anonim şekilde bağış yapabilirsiniz. Yapılan bağışlar banka hesap özetlerinde "GoFndMe* Stop Unfair" şeklinde görünür. 

Bu bağış kampanyasına bağış yapmak sizi otomatik olarak bir davaya müdahil etmez ve herhangi bir evrakta adınız geçmez.

Desteğiniz için teşekkür ederiz.

Leni Candan
Emre Nallar
Mehmet Oguz Divilioglu

İlgili linkler ve dökümanlar:
16 Mart 2018 öncesi Ankara Anlaşması vize sahiplerinin Süresiz Oturum’a başvurabileceğini gösterir belge:
https://web.archive.org/web/20171213090312/https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/469550/Turkish_ECAA_business_guidance_v6.pdf

Belgeden alıntı:
“1973 kuralları (HC510) paragraf 28, Birleşik Krallık’ta 4 yıl boyunca iş sahibi olarak bulunmuş Türk vatandaşlarının şartları yerine getirdikleri takdirde oturumlarındaki limit kaldırılabilir. Süresiz oturum verildiği takdirde, Türk vatandaşlarına herhangi bir oturum veya iş kısıtlaması uygulanmaz.”

ILR Hakkını gösterir belge:
https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/263075/section6.pdf

Belgeden alıntı: "1-(HC510) paragraf 28, Birleşik Krallık’ta 4 yıl boyunca iş sahibi olarak bulunmuş Türk vatandaşlarının şartları yerine getirdikleri takdirde oturumlarındaki limit kaldırılabilir.

2-Paragraf 28’de bahsedilen ILR başvuruları, gerekli koşullar altında değerlendirilir.~

**16 Mart 2018 tarihinde yayınlanan Home Office duyurusu:
ttps://www.gov.uk/government/publications/turkish-ecaa-business-guidance

Bilgi Edinme Kanunu ile bu kategori altında bulunan insan sayısı hakkında edinilmiş bilgi:
https://www.whatdotheyknow.com/request/ecaa_ankara_agreement_statistics#incoming-1124168

Donations

 See top
 • Reha S 
  • £20 
  • 35 mos
 • Anonymous 
  • £10 
  • 35 mos
 • John Crawshaw 
  • £10 
  • 36 mos
 • Anonymous 
  • £120 
  • 37 mos
 • Coskun Emran 
  • £25 
  • 37 mos
See all

Organizer

Alliance of Turkish Businesspeople 
Organizer
London, Greater London, United Kingdom
 • #1 fundraising platform

  More people start fundraisers on GoFundMe than on any other platform. Learn more

 • GoFundMe Guarantee

  In the rare case something isn’t right, we will work with you to determine if misuse occurred. Learn more

 • Expert advice, 24/7

  Contact us with your questions and we’ll answer, day or night. Learn more