Main fundraiser photo

Help us build the Edmonton Blue Mosque

Donation protected
(Please scroll down for English)

2018 ve 2019 yılları Ramazan aylarında pek çok vatandaşımızın çorbada bizim de tuzumuz olsun diye yaptıkları bağışlarla başlayan cami inşaatı fundraising kampanyamız EPCOR'un altyapı çalışmalarını bitirmesi ile hız kazandı. 2 hafta gibi bir sürede 50'ye yakın vatandaşımızdan 60bin dolardan fazla bağış geldi. 28 Ağustos Cuma günü gelen bağışlar hariç, dün yani 27 Ağustos itibarı ile ulaştığımız bağış miktarı $106,000 doları geçti. tinyurl.com/bluemosquedonations adresine giderek şu ana kadar yapılan bağışları ve yapılan ödemeleri takip edebilirsiniz. Hedefimiz bir 100bin dolar daha toplayıp kış gelmeden hızla temel inşaatını tamamlayıp üstünü kapatmak. Temel kazılması işlemleri tamamlanan camimiz için gelecek hafta kurban kesilerek 4 Eylül Cuma günü 16:00'da cuma namazı sonrası temel atma töreni yapılacaktır. Törenimiz pandemi ve açık havada toplantı yapma kurallarına uygun olarak yapılacaktır. Gün birlik olma ve Edmonton Türk müslüman toplumuna yaraşır bir eser bırakma ve bismillah diyerek başladığımız camimizi hayırlısı ile en kısa zamanda bitirmek için el ele verme zamanı. Tüm vatandaşlarımızı imkanları çerçevesinde destek olmaya davet ediyoruz.

***
With mosque construction finally underway our fundraising for the Edmonton Blue Mosque has now officially picked up steam. For our friends in Canada starting a project without a majority of funds already raised may seem unrealistic, but we are a community that rallies together when it's about building a mosque. Once we obtained our final building permit at the start of the pandemic and the delayed infrastructure work was completed by EPCOR (which is all paid off by the previous donations collected during Ramadan 2018 and 2019) our pandemic-delayed fundrasing campaign has taken off with lightning speed. We have collected more than 106K as of yesterday, August 27th. Today's donations are not included in this final tally. Details of donations we have received so far and the major expenses paid by the Blue Mosque foundation can be found at tinyurl.com/bluemosquedonations. Our goal is to raise another 100K in the next few weeks so we can finish the foundation and close it off before the winter. It's time to rally around the Edmonton Blue Mosque. We will have the official "foundation" ceremony at 4 pm on Friday, September 4th. Please join us for this outdoor event to be held under covid19 gathering guidelines. And don't forget to tell your friends to donate to our project.Please scroll down for Turkish (Türkçe kampanya duyurusu için lütfen sayfanın alt kısmını okuyun).

TURKISH CANADIAN SOCIETY OF EDMONTON IS MAKING A 20 YEAR DREAM COME TRUE!

We are a non-profit society operating in Edmonton since 1976. In addition to organizing cultural events, a weekend Turkish School, and assisting newcomers with their integration to Canada, our Society also has also been operating a small masjid in our Cultural Centre for more than a decade. It has always been the dream of the early Turkish Canadian settlers of Edmonton to build a Mosque that showcases features of traditional Turkish architecture. Now we are getting ready to make that dream happen, and of course will need your help.

Edmonton Blue Mosque will be located at 15460 105 Ave.  very close to the planned West LRT project. It will save travel time for a lot of Edmonton Muslims.  Turkish Canadian Society already owns the land where the Mosque will be built. So we are not asking money for land purchase.  Turkish Canadian Society got a Development Permit approved in Spring 2018.  And the Building Permit application has been submitted on May 10, 2019.  We hope to finish the required infrastructure work in Summer 2019 and start the construction of the Mosque this summer. To do that we need your help. 100% of all you donations after GoFundMe fees will go to the Mosque construction project. We will send regular updates on this page about the status of our project, but those interested in more details can go to www.turcanora.ca.  This is the project update site we created for the community. Turkish Canadian Society is the owner of the land and will be the owner of the Mosque property, but a separate non-profit organization has been established so that we can manage all of the mosque affairs independently from our cultural society.  More details about the Mosque Foundation and its current operations can be found at  www.edmontonbluemosque.com

Please help us realize our long time dream.   

Thanks for your support.

Ahmet Topal
Turkish Canadian Society 
President


****

EDMONTON TÜRK DERNEĞİ 20 YILLIK BİR HAYALİ GERÇEKLEŞTİRİYOR!

Edmonton Türk Derneği, Kanada’nın Alberta Eyaleti’nde 1976 yılından beri faaliyet gösteren, kar amacı gütmeyen, bir sivil toplum örgütüdür. Kuruluş amacı Kanada’da Türk Kültürü’nü yaşatmak, çocuklarımıza anadilimizi öğretmek, ve yeni gelen göçmenlerin Kanada toplumuna uyum sağlamasını sağlamak olan derneğimiz, Türkiye’den binlerce kilometre uzakta dini vecibelerini yerine getirmek isteyen vatandaşlarımıza hizmet amacıyla 10 yılı aşkın bir süredir kültür merkezi içinde küçük bir mescid de oluşturmuştur. Edmonton’daki Türk toplumunun en az 20 senedir en büyük hayali, Kanada’da Türk mimarisinin en güzel öğelerini de tanıtabileceğimiz bir Türk Camisi yapmak olmuştur. Edmonton’un Batı bölgesinde, belediye tarafından planlanan batı yakası tramvay projesine de oldukça yakın olan camimiz sadece Türk toplumuna değil Edmonton’daki tüm müslümanlara hizmet edecektir.

15460 105 Ave. adresinde mevcut kültür merkezimizin hemen kuzey batısına kendi arazimiz sınırlarına yapılacak olan camimizin inşaat izni başvuruları 2018 bahar aylarında alınmış, 5 Mayıs 2019 tarihi itibari ile de gerekli tüm mimari, statik, elektrik ve mekanik projeleri tamamlanıp gerekli inşaat ruhsatı başvuruları Edmonton Belediyesine yapılmıştır. Yaklaştığımız yaz aylarında cami inşaatımızın alt yapı çalışmaları başlayacaktır.  Bu aşamada Kanada’nın, Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanında yaşayan tüm Türk ve Müslümanların desteğine ihtiyacımız var.  Bu GoFundMe sayfası üzerinden kampanyamıza yapacağınız bağışların tamamı camii inşaat projemizde kullanılacaktır. 

Camimize bağış yapanlara bu GoFundMe sitesi üzerinden projemizle ilgili güncelleme yapacağımız gibi cami proje bilgilerini mahalle halkı ile paylaştığımız www.turcanora.ca sitesi üzerinden de daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Bunun dışında cami faaliyetlerimizin kültür derneğimizden bağımsız, ve Canada Vergi Dairesi kurallarına tam uygun olarak yürütülebilmesi için  Blue Mosque Foundation - Diyanet Edmonton adlı vakfımız TCS yönetiminden bağımsız bir Yönetim Kurulu liderliğinde hizmetlerine başlamıştır.  Cami vakfımızla ilgili daha fazla bilgi www.edmontonbluemosque.com adresinde yer almaktadır. 

2019 yaz aylarında camii inşaatına başlamak için yardımlarınızı bekliyoruz. Bağış yapan herkese şimdiden teşekkür ediyoruz.

Allah razı olsun!

Ahmet Topal
Edmonton Türk Derneği
Başkanı

Donations 

 • Gayrat M
  • $20 
  • 4 yrs

Fundraising team (3)

YK Dernek
Organizer
Edmonton, AB
Selma Ersoy
Team member
Tuba Pastutmaz
Team member

Your easy, powerful, and trusted home for help

 • Easy

  Donate quickly and easily

 • Powerful

  Send help right to the people and causes you care about

 • Trusted

  Your donation is protected by the GoFundMe Giving Guarantee