423
423
2

Stop Unfair Settlement Rule Change

£59,376 of £100,000 goal

Raised by 627 people in 3 months
(For English please see below)

LÜTFEN BU BAĞIŞ KAMPANYASINA £2.000 ÜZERİNDE BAĞIŞ YAPMAYINIZ. BU RAKAMIN ÜZERİNDE BİR BAĞIŞ YAPMAK İSTİYORSANIZ LÜTFEN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİNİZ.

Home Office’in Ankara Anlaşması kapsamında Birleşik Krallık’ta bulunan Türk işinsanlarının kalıcı oturum (Indefinite Leave to Remain - ILR) almasına yönelik kuralları haksız ve geriye dönük bir şekilde değiştirmesini yargıya taşımak için bir yargısal inceleme (judicial review) davası başlatmak için Ankara Anlaşması vizesi sahibi kişiler tarafından bizzat kurulmuş Alliance of Turkish Businesspeople olarak para topluyoruz. Kar amacı gütmeyen kurumumuzun direktör bilgileri ve kurum yapısı için lütfen şu linki ziyaret ediniz:  https://beta.companieshouse.gov.uk/company/11368987 Kurumumuz direktörleri gönüllülük esasına göre çalışmaktadır ve seçimle göreve gelmişlerdir. Herhangi bir hisse payı ödemesi veyahut maaş almazlar. Toplanılan bağış, dava masrafları için harcanır.

16 Mart 2018’e kadar Türk işinsanlarının Birleşik Krallık’ta iş kurup dört yılın ikametin ardından kalıcı oturum alma hakkı vardı. Başvuru sahiplerine iş planları ve yetkinlikleri Birleşik Krallık tarafından kabul edilirse önce bir yıllık vize veriliyor, daha sonra ise vize sahipleri belirttikleri işi başarılı bir şekilde yürüttüklerini kanıtladıkları takdirde, ilk yıllık vizenin sonunda oturum uzatma başvurusu yaparak, üç yıllık bir uzatma vizesinin ardından kalıcı oturum başvurusu yapmaya ücretsiz olarak hak kazanıyorlardı* 

16 Mart 2018 günü Home Office (Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı) beklenmedik bir açıklama yaparak** o andan itibaren kalıcı oturum (ILR) başvurularının kabul edilmeyeceğini belirtti. Milletvekilleri, Birleşik Krallık basını, Ankara Anlaşması vizesi sahibi kişilerin gönderdiği dilekçer ve AOTB (Alliance of Turkish Businesspeople) tarafından gönderilen ilk ihtarname ile birlikte yaratılan baskının ardından, üç aylık bir belirsizlik sonrası 15 Haziran 2018 tarihinde kalıcı oturum (ILR) yolu eskisinden daha zorlu koşullar ile yeniden açıldı (4 yıl yerine 5 yıl ikamet gerekliliği, dil ve kültür sınavları, kişi başı £2,389 başvuru ücreti, vize sahibi kalıcı oturum başvurusu yaparken, eş ve çocuklarının yapacağı uzatma başvurularında kişi başı £1033 ücret ve yıllık £200 sağlık sigortası vergisi "Immigration Health Surcharge").***

Dört yılda kalıcı oturum (ILR) alacağı beklentisiyle Ankara Anlaşması kategorisine giren ve Birleşik Krallık’ta iş kuran yaklaşık 12,500 kişi****, Home Office’in (Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı) kendilerine kalıcı oturum hakkını teyit eden mektuplar göndermesine rağmen artık 4 yılın sonunda kalıcı oturuma başvuramıyor. Ayrıca 4 kişilik bir ailenin kalıcı oturuma başvurmak için artık £9.556 ücret ödemesi gerekiyor. Bu değişikliklerin çoktan Ankara Anlaşması’na başvurmuş ve Birleşik Krallık’a yerleşmiş kişilere geriye dönük olarak uygulanmasının haksızlık olduğunu düşünüyoruz, o nedenle yasal itirazda bulunmak için para topluyoruz.

NEDEN £100.000 TOPLUYORUZ VE BU PARAYLA NE YAPACAĞIZ

Nisan ayında bir avukata danışmak ve Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı'na yasal itirazda bulunacağımızı belirten bir ihtarname mektubu göndermek için £10.000 topladık. Bu miktarı iki gün içinde toplamayı başardık. İhtarnameye verilen cevap olumsuzdu ve İçişleri Bakanlığı bu değişiklikleri geriye dönük olarak çoktan Ankara Anlaşması kategorisine girmiş olanlara uygulamakta ısrarlı. O nedenle yargısal inceleme (judicial review) davası açarak hakkımızı arayacağız, bu değişikliklerin geriye dönük işleyişine itirazda bulunacağız.

Avukat (barrister/QC) masrafları, mahkeme ve üst mahkeme masrafları ve itirazımızın başarısız olması halinde karşı tarafın olası masrafları da dahil olmak üzere £100.000 toplamamız gerekiyor. Karşı tarafın masrafları konusunda, davamızın güçlü olduğuna inanıyoruz. Haklıyız ve davamızın başarılı sonuçlanmasını bekliyoruz. Ancak ne kadar düşük ihtimal de olsa her olasılık için hazırlık yapmamız gerekiyor.

Yargısal inceleme davası sonunda harcanmayan tüm bağışlar yüzdesel hesaplaması yapılarak bağışta bulunanlara iade edilecektir.

DAVANIN KAZANILMASI VEYA KAYBEDİLMESİ DURUMUNDA NE OLUR?
6 Temmuz kalıcı oturum kurallarının geriye dönük olarak uygulanmasına karşı açacağımız davanın tüm yönüyle kazanılması durumunda, yeni kuralların yürürlüğe girdiği tarihten önce halihazırda Ankara Anlaşması vizesini almış olan kişiler 16 Mart 2018 öncesi varolan kurallardan faydalanarak süresiz oturum başvurusu yapabilirler. Yüksek bir ihtimalle dava sürecinde 4 senesini doldurup, uzatma başvurusu yapmak zorunda kalıp, ardından yeni kurallar üzerinden ücret ödeyerek kalıcı oturum alan kişiler, başvuru ücretlerini iade alırlar. Yeni kurallar çerçevesinde süresiz oturum almış kişilerin koşulları, eski kurallar üzerinden değerlendirilmeye başlanabileceğinden, ek 1 yıl beklemeden Birleşik Krallık vatandaşlığına başvuru hakkı kazanabilirler. 4 yıl sonunda ikinci bir uzatmaya başvurmuş olanlar, ve 5. senenin dolmasını bekleyenler, beklemeden kalıcı oturuma başvurma hakkı kazanabilirler. 3 senelik uzatma vizesinin içerisinde olanlar, davanın sonuçlanması durumunda ve yeni kurallar öncesi Ankara Anlaşması vizesine dahil olmuş olmaları durumunda, eski kurallar üzerinden 4 yıl ikamet şartını yerine getirmiş olarak ücretsiz kalıcı oturum başvurusu yapabilirler. 

Yeni kuralların kendisine değil de yeni kuralların geriye dönük halihazırdaki vize sahiplerine uygulanış şekline itiraz edileceğinden, davanın kaybedilmesi durumunda yeni kuralların davanın gidişatından etkilenmesi söz konusu değildir. Yeni kurallar Birleşik Krallık göçmenlik kanununa eklenmiştir. 5 yıl ikamet üzerinden yeni şartlarla kalıcı oturum başvuruları yapılmaya devam edilebilecektir. 

Ancak unutulmamalıdır ki, Brexit (Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden çıkışı) sonrası Ankara Anlaşması vizesinin geleceği belirsizdir. Bir sefer yeni kurallar/kısıtlamalar getirerek, geriye dönük olarak bu kuralları uygulayan Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı'nın, Brexit (Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden çıkışı) sonrası halihazırdaki vize sahiplerini de kapsayacak şekilde Ankara Anlaşması vizesi başvurularını almayı durdurmayacağının garantisini kimse veremez. Bu yüzden 6 Temmuz kurallarının geriye dönük olarak uygulanmasına karşı yapılacak hukuki itiraz çok büyük önem taşımaktadır ve kazanılacak bir dava AB'den çıkış sonrası Ankara Anlaşması vizesi sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının haklarını koruma altına alacaktır. 

HAKKIMIZDA

Alliance of Turkish Businesspeople bu değişikliklerden etkilenen Türk işinsanlarınca kurulmuş kar amacı gütmeyen bir şirkettir. Bu bağış kampanyasını şu anda Ankara Anlaşması kategorisinde bulunan ve yeni kuralların geriye dönük uygulanışından etkilenen Türk işinsanları ve ailelerinin haklarını korumak için yürütüyoruz. Bu sürecin olabildiğince şeffaf olmasını istiyoruz, o yüzden herhangi bir sorunuz varsa lütfen iletişime geçin.

Süreç boyunca burada düzenli olarak Türkçe ve İngilizce duyurular yayınlayarak gelişmeleri bildireceğiz.

BİRKAÇ ŞEY DAHA

Bağış yaparken adınız görünmesin istiyorsanız kampanyaya anonim olarak bağış yapabilirsiniz.

Bu kampanyaya bağışta bulunmak herhangi bir yasal belgede adınızın geçeceği anlamına gelmez.

Desteğiniz için teşekkürler.

Alliance of Turkish Businesspeople

ÖNEMLİ LİNKLER VE BELGELER

Ankara Anlaşması ILR Dayanışma Ağı Facebook grubumuz: https://www.facebook.com/groups/ECAAILR
Alliance of Turkish Businesspeople websitesi: http://www.aotb.org.uk
Facebook sayfamız:  https://www.facebook.com/aotb.org.uk/
Twitter sayfamız:  https://twitter.com/aotborguk
Instagram sayfamız:  https://www.instagram.com/aotb.org.uk/

* 16 MART ÖNCESİ KURALLARI GÖSTEREN HOME OFFICE KILAVUZU:

https://web.archive.org/web/20171213090312/https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/469550/Turkish_ECAA_business_guidance_v6.pdf

“Under paragraph 28 of the 1973 rules (HC510), Turkish nationals who have remained for at least four years as a self-employed person in the UK may have the time limit on their stay removed, unless there are reasons for maintaining it. If granted ILR, there are no further time restrictions on their length of stay in the UK or restrictions on their employment.”

https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/263075/section6.pdf

“1- Paragraph 28 of HC510 states that a person who has remained in the United Kingdom for four years as a self-employed person may have the time limit removed (e.g. Granted ILR) unless there are grounds for maintaining it.

2- Paragraph 28 goes on to say that applications for removal of the time limit (e.g. Applications for ILR) are to be considered in the light of all relevant circumstances.”

**16 MART 2018 TARİHLİ AÇIKLAMA: https://www.gov.uk/government/publications/turkish-ecaa-business-guidance

*** 15 HAZİRAN 2018 TARİHLİ AÇIKLAMA: https://www.gov.uk/government/publications/turkish-ecaa-business-guidance

**** ANKARA ANLAŞMASI KATEGORİSİNDE BULUNAN KİŞİLERİN SAYISINA DAİR BİLGİLENDİRME: https://www.whatdotheyknow.com/request/ecaa_ankara_agreement_statistics#incoming-1124168

--
ENGLISH CAMPAIGN TEXT

PLEASE DO NOT DONATE MORE THAN £2,000 TO THIS CAMPAIGN. IF YOU'D LIKE TO MAKE A DONATION ABOVE THIS AMOUNT PLEASE CONTACT US. 

We are raising money to launch a judicial review challenge against the Home Office’s unfair and retrospectively effective changes to the Immigration Rules that apply to the settlement rights of Turkish businesspeople in the UK.

Up until 16 March 2018, Turkish nationals had the right to start a business in the UK with the right to settle (obtain Indefinite Leave to Remain/ILR) in the UK after four years of continuous residence providing they met the requirements of the visa route for Turkish ECAA Businesspersons. Visa holders were initially granted a one-year visa. They could then apply for a three-year extension, at the end of which they were eligible for ILR, free of a Home Office application fee.*

On 16 March 2018, the Home Office made a shocking announcement** saying they will no longer accept ILR applications made under this category, with immediate effect. Three months later, on 15 June 2018, they re-opened the ILR route with more onerous requirements (a 5-year residence requirement, English and Life in the UK tests, a hefty application fee of £2,389). ***

Roughly 12,500 people****, who entered this category with the legitimate expectation that they would be eligible to apply for ILR in four years’ time and have official letters from the Home Office confirming this, are no longer able to do so. And a family of four applying for ILR will now have to pay almost £10,000 - a huge sum they never budgeted for. Applying these changes retrospectively to existing visa holders is extremely unfair, so we are raising money to challenge it.

WHY WE ARE RAISING £100,000 AND WHAT WE ARE GOING TO DO WITH IT

In April, we successfully raised £10,000 to cover the cost of consulting a barrister and sending a letter before claim. The response to the letter before claim was negative, and the Home Office insists on applying these changes retrospectively to existing visa holders, so we are pressing ahead with a judicial review.

We need to raise at least £100,000 to cover barrister/QC costs, court fees and costs of the opponent in case our challenge is unsuccessful. In relation to the latter point, we are confident that we have a strong case. We are right and we expect that our case will succeed. However, we need to plan for every eventuality however unlikely it might be.

We will be represented by Solicitor Yasar Dogan of Redstone Solicitors and Barrister Emma Daykin of Lamb Building for our judicial review. Using the funds raised here, we will pay them as and when we incur legal costs to launch and proceed with our judicial review.

Any unused funds will be returned to the donors at the end of the judicial review.

ABOUT US


This crowdfunder is being run by the Alliance of Turkish Businesspeople, a not-for-profit group formed by Turkish businesspeople who have been affected by these changes. We have been impacted by these changes ourselves and we are running this crowdfunder on behalf of all Turkish businesspeople and their family members who are currently within the Turkish ECAA businessperson visa category and have also been affected like us. We want this process to be as transparent as possible, so please don’t hesitate to get in touch if you have any questions.

We will be providing regular updates here in English and Turkish.

A FEW OTHER THINGS

You can donate anonymously if you don’t want your name to be public.

Donating to this crowdfunder will not result in you being named in any legal documents.

Thank you for your support.

Alliance of Turkish Businesspeople


Relevant links and documents

* Home Office documents showing Turkish businesspersons’ right to apply for ILR up until 16 March 2018:

https://web.archive.org/web/20171213090312/https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/469550/Turkish_ECAA_business_guidance_v6.pdf

Quote from the guidance: “Under paragraph 28 of the 1973 rules (HC510), Turkish nationals who have remained for at least four years as a self-employed person in the UK may have the time limit on their stay removed, unless there are reasons for maintaining it. If granted ILR, there are no further time restrictions on their length of stay in the UK or restrictions on their employment.”

https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/263075/section6.pdf

Quote from Annex C of the document: “1- Paragraph 28 of HC510 states that a person who has remained in the United Kingdom for four years as a self-employed person may have the time limit removed (e.g. Granted ILR) unless there are grounds for maintaining it.

2- Paragraph 28 goes on to say that applications for removal of the time limit (e.g. Applications for ILR) are to be considered in the light of all relevant circumstances.”

** Home Office announcement on 16 March 2018: https://www.gov.uk/government/publications/turkish-ecaa-business-guidance

*** Home Office announcement on 15 June 2018: https://www.gov.uk/government/publications/turkish-ecaa-business-guidance

**** Recent FOI request asking for the number of people currently in the category: https://www.whatdotheyknow.com/request/ecaa_ankara_agreement_statistics#incoming-1124168

--
+ Read More
Today we filed our judicial review claim. Thank you for making this possible through your donations. We still need another £45,000 to be able to cover all our legal costs so please share our crowdfunder. Thank you!
— — —
Davamızın açılması için bugün mahkemeye başvurmuş bulunuyoruz. Bağışlarınızla bu aşamaya gelmemizi mümkün kıldığınız için çok teşekkür ederiz. Mahkemenin davaya izin vermesinin ve duruşma günü tayin etmesinin aşağı yukarı 3 aylık bir süreç olacağını tahmin ediyoruz. Bu süreçte bağış kampanyasında hedeflenen paranın toplanması gerekiyor. Dolayısıyla imkanı olan herkesin davaya katkıda bulunmaya devam etmesini rica ediyoruz.

Mahkeme izin verdikten sonra aşağı yukarı 8 ay sonraya duruşma tarihi verilmesini bekliyoruz. Umarız bu süreç en kısa zamanda olumlu bir sonuca bağlanır ve hepimiz için hak yerini bulur.

Bağışta bulunan, ifade veren ve başka türlü yardımda bulunan herkese çok teşekkürler. Kısa sürede örgütlenip 6 ayda bu noktaya gelebilmiş olmamız çok büyük bir başarıdır.
+ Read More
YAZILI İFADELER:
Haftaya davamızı başlatmak için mahkemeye başvuracağız. Dava dosyasını güçlendirmek için Ankara Anlaşmalılar'dan ILR değişikliklerinin bizi ve işlerimizi nasıl olumsuz etkilediğine dair somut örnekler sunacak ifadelere ihtiyacımız var. Şu tür örnekler arıyoruz:

- Türkiye’de işini, evini satarak ya da devrederek buraya gelmiş olanlar
- Çocuklu aile olup yüksek başvuru ücretlerini ödemekte zorlanacak durumda olanlar
- ILR sahibi olmadığı için iş kredisi çekemeyenler, mortgage alamayanlar, dükkan kiralamakta zorlananlar
- Son aylarda yaşanan belirsizlikler yüzünden kendilerine verilme ihtimali olan bir işi kaybedenler
- 4 yıllık iş planı yapıp bu 5 seneye çıkınca somut olarak zorluklar yaşamış olanlar
- Çocuğu üniversite çağına gelmiş olup ILR alması geciktiği için artık daha yüksek üniversite ücretleri ile karşı karşıya kalan ebeveynler
- Vize başvuru dönemlerinde pasaportu olmadığı için kira, iş vs konusunda sıkıntı yaşayanlar ya da yurtdışına çıkamadığı için potansiyel müşteri kaybedenler

Bu ve benzeri bir hikayeniz varsa, ya da herhangi bir başka sebepten zorluk yaşadım diyorsanız lütfen 7 EYLÜL 2018 CUMA GÜNÜNE KADAR legal@aotb.org.uk adresine durumunuzu özetleyen bir mail atın. Daha sonra sizden daha fazla bilgi alıp yazılı olarak ifadenizi dosyaya ekleyeceğiz. Davada bulunmanız gerekmiyor. Yardımlarınız için teşekkürler.

--

We will file for permission next week to launch our judicial review. We are currently gathering written statements from Turkish businesspeople who were affected by the changes to ILR rules. If you know anyone who'd like to provide a statement, please ask them to email legal@aotb.org.uk by Friday 7 September.
+ Read More
Home Office gönderdiğimiz ihtarnameye dün cevap verdi. Cevap olumsuz. İtirazın 16 Mart’tan sonraki üç ay içinde yapılmadığını bir argüman olarak öne sürüyorlar. Buna vereceğimiz karşılık 1) 16 Mart ve 15 Haziran arası belirsizlik içinde bırakıldığımız, belki bize yeni kurallardan muafiyet geleceği ihtimali ve yeni kurallar görülmeden yapılan bir itirazın ‘premature’ olacak olması sebebiyle yeni kuralların ne olacağını görmeden itirazda bulunmamızın mümkün olmadığı, dolayısıyla üç aylık sürenin 15 Haziran’da başladığı, 2) yapılan uygulamanın etkilerinin insanlar 4 yılı doldurup ILR alamadıkça sürekli olarak devam eder nitelikte olduğu ve dolayısıyla zamanla ilgili bu argümanın önemsiz olduğu şeklinde olacak. Öne sürdükleri bu argümanın güçlü olduğunu ve dava için ciddi bir tehlike arz ettiğini düşünmüyor avukatımız.

İkinci argümanları ise ilk ihtarnameye verdikleri cevabın hala geçerli olduğu yönünde. Bu cevap da bizlere 3 yıllık vize ile gönderilen mektupların ve 4 yılda ILR alabileceğimizi belirten Home Office kılavuzunun (guidance) meşru beklentiye yol açmadığı, kuralları değiştirme haklarının bulunduğu, Aydoğdu kararının doğru olduğuna inandıkları ve dolayısıyla Ankara Anlaşması’nın ILR hakkını kapsamadığı şeklindeydi.

SONRAKİ ADIMLAR HAKKINDA: 15 Haziran açıklamasına üç ay içinde itiraz etmiş olabilmek için mahkemeye dava başvurumuzu 14 Eylül’e kadar yapmak istiyoruz. Önümüzdeki iki hafta içinde davaya eklenebilecek yazılı ifadeler topluyor ve dava dosyasını hazırlıyor olacağız. 14 Eylül’e kadar da mahkemeye başvuru yapıp davayı başlatmak için izin isteyeceğiz. Mahkemenin izin vermesinin 3-4 aylık bir süreç olacağını tahmin ediyoruz. Bu süre içinde bağış kampanyasının hedefine ulaşması ya da en azından büyük kısmının toplanmış olması gerekiyor. Bağışta bulunmuş olan sizlere bizi bu noktaya taşıdığınız için çok teşekkür ediyoruz ve elinizden geliyorsa bir kez daha bağışta bulunmanızı rica ediyoruz.

--

We have received the response to our pre-action protocol letter and it's negative. We are aiming to ask for permission to launch our judicial review by 14 September. Over the next two weeks we will be gathering witness statements and preparing our file. It's very important for the crowdfunder to reach - or get close to reaching - its goal at the permission stage. Thank you so much for helping us get this far - if you can, please donate again to help us reach our goal.
+ Read More
Neden Home Office'e dava açıyoruz? Dava süreci nasıl işleyecek? Bağış kampanyasında toplanan miktar neler için harcanacak? Avukatımız Yaşar Doğan (Redstone Solicitors), Ankara Anlaşması süresiz oturum koşullarının geriye dönük olarak değiştirilmesine karşı başlatacağımız yasal mücadele hakkında bilgi veriyor.

--

Our solicitor Yasar Dogan from Redstone Solicitors explains why we're launching a judicial review against the Home Office, how the process will work and what the money raised through our crowdfunder covers (video in Turkish).
+ Read More
Read a Previous Update

£59,376 of £100,000 goal

Raised by 627 people in 3 months
Your share could be bringing in donations. Sign in to track your impact.
   Connect
We will never post without your permission.
In the future, we'll let you know if your sharing brings in any donations.
We weren't able to connect your Facebook account. Please try again later.
£20
Ahmet Behcet Hoscan
1 day ago
SC
£50
Suleyman Ciplak
1 day ago
£30
Anonymous
1 day ago
TD
£40
Tulay Dundar
1 day ago
CG
£25
C G
1 day ago
£51
Anonymous
2 days ago
£5
Anonymous
2 days ago
IO
£50
ILKER OZTURK
3 days ago
OS
£50
Osman Sahin
3 days ago
OD
£50
Ozlem Dinc
4 days ago
or
Use My Email Address
By continuing, you agree with the GoFundMe
terms and privacy policy
There's an issue with this Campaign Organizer's account. Our team has contacted them with the solution! Please ask them to sign in to GoFundMe and check their account. Return to Campaign

Are you ready for the next step?
Even a £5 donation can help!
Donate Now Not now
Connect on Facebook to keep track of how many donations your share brings.
We will never post on Facebook without your permission.