Support Ali For His Independence

Support Ali to live the life he wants!

Ali is a 24-year-old blind person who is from Turkey. He just graduated from college in New York. Despite the fact that he finished college with a very good GPA, Ali has never received any blindness skills training. In order for him to succeed in a career or live independently, he needs to acquire blindness specific training.
Ali has been accepted at the Louisiana Center for the blind (LCB) which is one of the top rehabilitation training programs for blind persons in the United States. He started his nine months training on April 20, at a cost of $3500 per month. The center is giving him a scholarship of $2500 a month, which goes towards his tuition.  The total scholarship from the center is approximately $23,000; however, he needs $1000 per month or $9000 just for the tuition for his training. So far, we have raised a little money toward his expenses; However, We anticipate a need of $10.000 for him to complete his training. Unfortunately, Ali does not have any personal income right now.
To support Ollie with this great opportunity, please send your contributions through go fund me!  Your little or big contributions can make a great change for Ali in order for him to become independent and successful blind person. You can also send your contributions directly to the Louisiana Center for the blind with Ali in the memo field of your checks or contribute online at the Louisiana Center for the blind website using Ali in the memo field as well.
ALİ’NİN BAĞiMSIZLIĞINI KAZANMASINA DESTEK OLMAZ MISINIZ?

Sevgili Dostlar, şimdiden ilginize samimiyetle teşekkür ediyoruz.
 
Oklahoma Eyaleti Kör Eğitim Direktörü lise arkadaşım Fatoş, hayatını kendisi gibi kör arkadaşların bağımsız hayat kurabilmelerine adamış, 30 yıldır ABD’de, kısmen de Türkiye’de kör eğitimi veren, Beyaz Ay dahil Türk Körler Dernekleri ile yakinen çalışan, ülkemizin gurur duyduğu çok değerli bir hocamız. 

Birlikte genç arkadaşımız Ali’nin kör özel eğitimiyle bağımsızlığını kazanması için bir kampanya açtık.   Aşağıdaki linkten gönlünüzden kopanı vererek 24 yaşındaki kör bir gencin hayatını kurtarmış olacaksınız.  Yardımlar doğrudan okula gidiyor.   Fatoş’un en büyük arzusu Ali’nin başarılı bir meslek sahibi olup diğer kör arkadaşlara yardım etmesi. 

Ali New York Hunter College Üniversitesi Siyasal Bilgiler mezunu.  Şu anda  kör yaşam eğitiminde tanınmış Louisiana Center for the Blind (LCB) adlı okulda eğitim alıyor.  Ali $23,000 okul ücreti bursu aldı, ancak 9 aylık eğitim için okula $9000 ödemesi gerekiyor.  Özel teknik malzeme ve yaşam masrafı buna dahil değil ve Ali’nin hiçbir geliri yok.  
 
İlginizi çekecektir – onlarınki bambaşka, ama bizimle de tamamen aynı bir dünya. 

Ali’nin annesi oğlunun kör olduğunu çok zaman sonra cesaret edip söyleyebildi, o da bir gün oğlunun yapamadıklarını söylemek durumunda kaldığından.   

Anne, baba Ali kör doğunca var, yok neleri varsa toparlayıp Amerika’ya geliyorlar.  O doktor bu doktor, tedavisi olmadığını anlayınca, Ali’nin istikbali için burda kalıp senelerdir binbir güçlüğe katlanıyorlar.  Onlara göre bambaşka bir dünya burası.  İngilizce filan bilmiyorlar, tanıdık yok, yol göşteren yok.  Sudan çıkmış balık gibiler adeta, ama azimliler, çalışkanlar ve fedakarlar.  Ev, köy hayat, memleketteki aileleri Ali’nin istikbali için hep geride kalıyor. Maalesef baştan bilemediklerinden kaçaklar ve bu hayat şartlarını adam akıllı zorlaştırıyor.   Ali liseyi bitirince, çok pahalı ama kör hayatı için son derece gerekli olan ücretsiz kör teknik malzemelerini devlet elinden alıyor.  Ali bunun travması ve ekonomik darlık içinde depresif bir dönem geçiriyor.  

Kimseden yardım istemek adeti yok bu gerçek Karadeniz ailesinin.  Ali ise kendisini geliştirip bağımsız olmak için son derece istekli ve gayretli.   

Eğitiminin tamama ermesi için bir şekilde imkan ve arzusu olan yardımseverler bulabileceğimize inanarak Ali’yi bu Nisan sonu okula bıraktım.     

Fatoş’un dediği gibi okul bana çok değerli bir tecrübe oldu. Hocalar, çalısanlar, herkes kör.  Ancak şöförler ve işi gerektirenler “sighted” yani “görür”  - bu kelimeyi de orda öğrendim.  Malum, insanlar “görür” olmayı, sahibi olup da mutlak saydıklarımız gibi özümsüyor. 

Okul müthiş bir yer. Yaşam öğretiliyor çocuklara, yetişkinlere, yaşlılara — her ne sebeple ve hayatlarının hangi safhasında kör olmuşlarsa farketmiyor.   Bir de kücük yaştaki kör çocuklara kamp vs gibi yollarla eğitim veriyorlar.  Okulun kütüphaneleri, bilgisayar eğitim odaları, mutfakları, marangozhanesi, herşeyi var. Öğrencilerin kaldıkları evlerde herşey biz görürlerin bildiği ev şeklinde.  Fırın, çamaşır makinesi, ütü vs kullanmayı, yemek ve temizlik yapmayı, kendi başlarına seyahat etmeyi öğreniyorlar. Kör oldukları için özel hiçbir alet yok evde - ki her gittikleri yerde yaşayabilsinler.

Okuldaki herkes A-dan Z’ye mükemmel.  Hocalar harika - son derece bilgili, olgun, nazik ama tatlı sert -- fevkalade yetiştiriyorlar.   Öğrenciler birbirlerine büyük destek.  Mezun olanların hepsi bir kariyer yapabilecek duruma geliyor.  Herbiri hayatın çeşitli özgeçmiş ve eğitim diliminden.  Mezunlardan professor olanlar, doktora yapanlar da var, temizlik işlerinde şirketlerde çalısan da.
 
İnsan onca okula gidiyor, seyahat ediyor, sinema seyrediyor, okuyor, sosyal medya vs.  Hiç bir şekilde bu gördüğüm gibi bir ortama girmeden olaya vakıf olamıyor – bir “görür” olarak.   

Eğer buraya kadar geldinizse okuduğunuz için hepinize çok teşekkürler ve sevgiler. Yardım edebilenlerinize ayrıça müteşekkiriz.  Edemeyip de düşücelerine Ali’yi koyanlarınıza da müteşekkiriz.  İyi ki varsınız.                      

https://www.gofundme.com/jeznr35y
 • Jawhara Adan 
  • $20 
  • 48 mos
 • Aysegul Boncuklu 
  • $100 
  • 65 mos
 • Melda Sunman 
  • $100 
  • 66 mos
 • melek el nimer 
  • $1,000 
  • 66 mos
 • aysegul boncuklu 
  • $100 
  • 69 mos
See all

Organizer and beneficiary

Zeynep Şule Yılmaz 
Organizer
Tucson, AZ
Ali Colak 
Beneficiary