Support for unfortune racing family

€4,060 of €50,000 goal

Raised by 59 people in 44 months
ENG:
Dear all,
I turn to you for help for my parents. We are motoring family and my parents addicted oneself to motorsport more than 20 years. They try to achieve the best results with minimal backgrounds. We do not have much money but we try to do our best what we can, to show the world what is in us. In our country is not supported motorsport ,despite of this cars are our life. The whole family works day and night to earn money for our passion.

We have been attend the competition Abu Dhabi Desert Challenge already 4 times, but always as a journalists. My parents watched with awe and faith, that they once succeed in this competition start.

This year came the right time and the dream comes true. After years of collecting experiences of building a race car, and after many months of hard work, our race car has been built. Months of self-renunciation and endless nights in the preparation of car, equipment and crew gave us hope that we have built a competitive car with which we can fulfill the dream of the big competitions.

The first race with the new car gave us the hope that our dream is so close. It was Baja Poland and we won in T2 class. However, there is nothing prepared us for something that happened!

During the competition Abu Dhabi Desert Challenge everything changed in the moment. Our race car Ford Raptor was burnt to the ground - due to fabrication defect on serial tank. My parents luckily got away unharmed with thanks of God. But not left us almost nothing. In the car burned everything (passports, documents, money, credit cards, diagnostics, and equipment). It's a terrible feeling of helplessness see how the fire burn something that you have worked for months and sacrificed it all his time and energy and money. We still cannot believe that everything changed into a black smoke. Only the fact we have each other and my parents are healthy and nothing happened to them keep us above the water.

When happened that fatal moment, they tried to save just one another. Since childhood we have always kept together as a family. As a trio that does handle everything. Now my heart is breaking when I see how my parents are suffering. I try to support them and stand by them all the time, because we always said:, " We are strongest when we are three”.

So I decided to kindly ask you all to help me support my parents. That they know everything will be fine. That they never give up their dream and to give them the strength to fight back.

Thank you very much for any help. I appreciate it too much.


SK:
Ahojte všetci,
obraciam sa na vás s prosbou o pomoc pre mojich rodičov. Sme motoristická rodina a moji rodičia sa venujú motoršportu už viac ako 20 rokov. Snažia sa dosahovať čo najlepšie výsledky aj s minimálnym zázemím. Nemáme veľa peňazí no snažíme sa robiť maximum preto, aby sme mohli ukázať svetu čo v nás je. V našej krajine nie je motoršport moc podporovaný, no aj napriek tomu sú autá náš život a celá rodina pracujeme vo dne, v noci aby sme zarobili na svoju vášeň.

Na súťaži Abu Dhabi Desert Challenge sme boli už 4 krát, vždy v úlohe novinárov. Naši sa chodili pozerať, s úžasom a vierou, že sa im raz podarí na tejto súťaži odštartovať. Tento rok prišiel ten pravý čas. Po rokoch zbierania skúseností so stavbou závodného auta a po dlhých mesiacoch práce bolo naše závodné auto postavené. Mesiace odriekania a nekonečných nocí pri príprave auta, výbavy a posádky nám dávali nádej, že sme postavili konkurencieschopné auto, s ktorým si môžeme splniť sen na veľkých súťažiach. Prvé preteky na novom aute nám dodali nádej, že náš sen je na dosah ruky – Baja Poland sme v našej triede vyhrali. Neexistuje však nič, čo by nás pripravilo na niečo také ako sa stalo!

Na púštnej súťaži Abu Dhabi Desert Challenge sa však v okamihu všetko zmenilo. Naše závodné auto Ford Raptor zhorelo do tla - v dôsledku chyby v sériovej nádrži. Moji rodičia našťastie vyviazli bez zranení no neostalo nám skoro nič, v aute zhorelo prakticky všetko (pasy, doklady, peniaze, kreditné karty, diagnostiky a príslušenstvo).  Je to strašný pocit bezmocnosti vidieť ako vám horí niečo, na čom ste pracovali dlhé mesiace a obetovali tomu všetok svoj čas, energiu a aj peniaze. Stále nedokážeme uveriť, že sa všetko v okamihu zmenilo na kúdol dymu. To čo nás drží nad vodou je to, že máme jeden druhého a že moji rodičia sú zdraví a nič sa im nestalo.

Keď nastala tá osudná chvíľa, snažili sa zachrániť len jeden druhého. Odmalička sme vždy držali spolu, ako rodina. Ako trojica ktorá spolu zvládne všetko a puká mi srdce keď vidím ako sa moji rodičia trápia. Snažím sa ich podporovať a stáť pri nich v každej chvíli, lebo tak sme si vždy hovorili: „Že spolu všetko zvládneme.“ Pretože najsilnejší sme vtedy keď sme spolu traja. A preto som sa rozhodla požiadať vás všetkých aby ste mi pomohli s podporou mojich rodičov. Aby vedeli, že všetko bude zase dobré. Aby sa nevzdali svojho sna a aby dostali späť silu bojovať.

Ďakujem moc za akúkoľvek pomoc. Veľmi si to vážim.
+ Read More
Thank you for all donations. I very much appreciate it and thank you for any help. It is amazing to see how many people my parents cheering and supporting them. Thank you a lot.
+ Read More
This is the last photo take before the fire caught the car.
Last photo before tragedy
+ Read More
Thanks a lot for everyone who shared and donate. Thank you so much.. It´s unbelievable..
+ Read More
Read a Previous Update
Be the first to leave a comment on this campaign.

€4,060 of €50,000 goal

Raised by 59 people in 44 months
Created April 4, 2015
Your share could be bringing in donations. Sign in to track your impact.
   Connect
We will never post without your permission.
In the future, we'll let you know if your sharing brings in any donations.
We weren't able to connect your Facebook account. Please try again later.
€100
Anonymous
19 months ago
VG
€50
Viktor Gönczi
43 months ago

hello from Budapest . Hajni and Viktor

€111
Anonymous
43 months ago
€30
Anonymous
43 months ago
GF
€200
Giusy Fuoristradaweb
43 months ago

We hope that this small donation will help you.

€50
Anonymous
43 months ago
BH
€100
Big Hans
43 months ago
AS
€100
Andrew Szabo
43 months ago

Don't give up!!!!! Things will get better.

Be the first to leave a comment on this campaign.
or
Use My Email Address
By continuing, you agree with the GoFundMe
terms and privacy policy
There's an issue with this Campaign Organizer's account. Our team has contacted them with the solution! Please ask them to sign in to GoFundMe and check their account. Return to Campaign

Are you ready for the next step?
Even a €5 donation can help!
Donate Now Not now
Connect on Facebook to keep track of how many donations your share brings.
We will never post on Facebook without your permission.