A.L.S - גיוס תרומות למחלתי

$125,209 of $138,000 goal

Raised by 429 people in 10 months
**בנוסף תרגום לאנגלית למטה
שמי סער ירדן ואני בן 41, נשוי ובקרוב אהיה אבא בעוד חודשיים ב"ה.
אני רוצה לחלוק אתכם את הסיפור העצוב שלי בשנה האחרונה .
הכל התחיל בצליעה קלה ברגל ימין, ואז חשבתי שזה רק כאב זמני שיעבור בקרוב. אבל המצב עם זאת, החל להידרדר מהר מאוד. כאשר התייעצתי עם רופאים, ואחרי כמה בדיקות, קיבלתי את החדשות הנוראות כי אני סובל מחלת ALS החשוכת מרפא (טרשת נפוצה) וכנראה לא נישאר לי הרבה שנים לחיות. בדיוק כך הם החליטו את גורלי, הם לא נתנו לי שום סיכוי או כל אפשרות לשרוד.. החלטתי שאני לא הולך לוותר ולהילחם ללא עזרת הרופאים. הלכתי לכל טיפול אפשרי שהרפואה יכולה להציע. אפילו הייתי בסין בטיפול בתאי גזע. למרבה הצער,ללא הצלחה והמצב הולך ומדרדר לשלב שבו אני על כיסא גלגלים ללא יכולת שליטה על הרגליים שלי ואני בקושי מזיז את הידיים שלי,ולכן אני נאבק לעשות את הפעולות הדרושות כדי להמשיך את החיים, אפילו אכילה קשה עכשיו. במהלך תקופה זו איבדתי את העבודה שלי ובזבזתי את כל החסכונות שלי. עשיתי את זה רק בשביל הסיכוי הקלוש לנצח את המחלה. לאחרונה, גיליתי כי יש טיפול חדשני חדש באוניברסיטת בדרום קוריאה. טיפול זה, למרות היותו חדשני מאוד, הוכיח כי הוא פריצת דרך עבור ALS, לנצח את המחלה מהידרדרות ולהפוך את החולה שעבר את ההשתלה, לחייך שוב. בטיפול הזה הם מוציאים את מוח העצם שלי, מנקים אותו ומוציאים את התאים חולים, ומחזירים את מוח עצם בחזרה לגוף שלי. זה סוף סוף מה שאני ואשתי כבר מחכים לו במשך השנה האחרונה. עם זאת, הטיפול עולה סכום של 138 אלף דולר, וזה לא משהו שאני יכול להרשות לעצמי יותר . הבנק מסרב להלוות לנו כסף הנדרש , מחשש שלא נוכל להחזיר את הכסף. אני מבין שזו ההזדמנות האחרונה שלי לחיות עם אשתי ועם הבת שלי בעתיד ב"ה. לכן, אני מבקש מכל מי שיכול לעזור לי ולתרום משהו כדי לגרום לזה לקרות, אפילו סכום קטן יכול לעזור בבקשה עזרו לי. אני מקווה שזאת ההזדמנות שלי ב"ה לעצור את המחלה ולתת לי להמשיך עם אישתי .

בנוסף מצורף חשבון הבנק שלי למי שאין כרטיס אשראי :
סער ירדן
בנק פועלים 12
סניף 755
חשבון 245709

Hi, I’m Saar. I’m 41 years old, married to an amazing woman, and about to become a dad for the first time. I am also battling ALS. In a time when most families are getting excited for their newborn I am fighting like crazy to stay alive to be here for my wife and upcoming child (a daughter). While doctors don’t give hope, I refuse to quit because there is just way too much to live for. I have tried any type of medical and eastern European treatment I can find and have depleted my life savings - fighting for a chance to live.
I went to any possible treatment that medicine could offer. I've even been in China for a stem cell therapy. Unfortunately, these came with no success and the disease continued to deteriorate to a stage where I am now in a wheel chair without the ability to control my legs. I barely move my hands anymore, and struggle with daily but essential life tasks, such as eating. During this period, I lost my job and have depleted my live saving trying everything possible to extend my lifespan to be here for my family. While there are no guarantees, I am taking every possible opportunity for the minor chance of stopping the progression of my ALS. Recently, I discovered that there is an innovative treatment in Seol University, South-Korea. This treatment has proven to be a breakthrough for ALS, halting the disease from further deteriorating and making the patient that went through it, smile again. During this surgical procedure, bone marrow is removed and rinsed of the ill cells before returning the healthy cells back to the body. This seems to be the sign, my wife and I, have been waiting, during this past horrible year. However, the treatment costs 138 thousand dollars, which is not something I can afford anymore (if I only found about it a year ago). The bank refuse to loan us any money as it is obvious, for them, that we don't have the ability to return it. I'm willing to do anything to make it happen, as I understand that this is my last chance to live and be there for my wife and my future daughter. Therefore, I'm asking for anyone who can help me and donate something to make it happen, even a small amount can help. I begging for the opportunity to stop this disease and continue with my life, which even in a wheel chair, is better than what I'm about to suffer........ I’d be most grateful for your support and help with outreach.
+ Read More
חברים יקרים ומשפחה
במזל טוב נולדה לנו בת.
רציתי להודות לכולם על העזרה הגדולה והמאמץ.
עידכן לגבי המצב שלי.
הייתי בדרום קוריאה שלוש פעמיים עברתי את הטיפול בהצלחה, עדיין אין תוצאה אני אותו דבר בלי כוח בידיים וברגליים, מתפללים לטוב ומחכים לשינוי.
חברים יקרים הייתי רוצה שכל אחד יעזור לי עוד קצת, יש לי עדיין חוב של $25,000 מהכרטיסי טיסה והשמח לעזרה.
תודה רבה על הכל סער ודנית ירדן
+ Read More

$125,209 of $138,000 goal

Raised by 429 people in 10 months
Your share could be bringing in donations. Sign in to track your impact.
   Connect
We will never post without your permission.
In the future, we'll let you know if your sharing brings in any donations.
We weren't able to connect your Facebook account. Please try again later.
DK
$20
Daniel Kalejman
4 months ago
NO
$100
Nimrod Ordan
5 months ago
IL
$150
ilanit levin
5 months ago
$50
Anonymous
6 months ago
$100
Anonymous
6 months ago
AF
$50
Amit Festman
6 months ago
MH
$150
Mordechai Hirschhorn
7 months ago
VA
$18
Valerie Abitan
7 months ago
$50
Anonymous
7 months ago
YZ
$1,000
ygal zucker
7 months ago
or
Use My Email Address
By continuing, you agree with the GoFundMe
terms and privacy policy
There's an issue with this Campaign Organizer's account. Our team has contacted them with the solution! Please ask them to sign in to GoFundMe and check their account. Return to Campaign

Are you ready for the next step?
Even a $5 donation can help!
Donate Now Not now
Connect on Facebook to keep track of how many donations your share brings.
We will never post on Facebook without your permission.