3
3
4

Medical emergency! Thyroid cancer

€40 of €10,000 goal

Raised by 2 people in 10 months
Hi everyone, this is our campaign for my dear friend Ellen. We have set this campaign up to raise the money to get her the best treatment possible. For that she needs to get to Thailand. She is at the moment in Germany in a hospital. In Germany they can't do anything more for her. They are sending her home to die. She has stage 4 thyroid cancer.  We are raising money for medical expenses/travel costs. She is released from hospital tomorrow and she is in foreign country and all alone. We contacted her home country hospitals in Finland and in Estonia but they can't help her. 
Please help us save my friends life!
Every little help's. God bless you and thank you in advance for your support!

Her Story:
The cancer has been in its size for about two months. Some doctors have looked at it, but nothing has been done about it. The skin keeps breaking for about last 25 days and both blood and yellow, pink, white fluids keep running. The hemoglobin level is critically low and erytrocydes are below normal. The current diagnosis is that it is incurable. 

Ellen:
I have had 3 cm piece in the thyroid gland, for 10 years, last year, it began to increase to the size of an egg. Year ago I got sick.in the two weeks when I was sick it grew, and in the end, it turned red. I went to the emergency room because, honestly, I felt that I have blood clots in the lungs. Doctors said that they looked clean, but took me to the hospital to operate on the thyroid gland, then the surgeon said it is too big. He said that three weeks in radiotherapy, and then he will operate. I then told him that i need to go to my homeland, and there, I can also do that. I started on a bus ride home when I feel bad, in the following country I came out of the bus and felt very, very badly. Then I went to the hospital and it turned out that there really were blood clots in the lungs. I received four days of heparin and then they took a biopsy for the second time and started operating. During the operation, it turned out that the skin could not be sewn and the surgery was stopped. Instead, I was given a vein cannula for chemotherapy. They looked if the cancer were in the lung, but was not. I almost died because what I was injected . They offered me to receive chemotherapy for French medicine for two months. I tried to move on to my homeland. In the next country (Germany) I went to the hospital to ask for a Klexanet and something for a neck because my neck was bleeding. I fainted. It turned out that I had severe oxygen deficiency and I was left in the hospital. the whole body was studied. Preparations were made and then a biopsy response arrived, the doctor was thinking for three days and gave up. told to go home to die. 

_______________________________________________

Alustasime seda kampaaniat et koguda raha oma kalli sõbra ja vanaema jaoks. Tal on diagnooitud 4 astme kilpnäärme vähk. Hetkel on ta Saksamaal haiglas , kus arstid väidavad et ei suuda midagi enamat tema heaks teha. Meie ainuke võimalus tema aitamiseks on saada ta Thaimaale kus arstid on nõus teda opereerima. Ta kirjutatakse homme haiglast välja ja ta on hetkel võõral maal täiesti üksinda. Tegemist on vanema naisterahvaga kelle rahaline olukord ei võimalda tal ise seda kõike kinni maksta. 
Palun aidake meil päästa tema elu!

Tema lugu on järgmine:
Vähk on olnud kaks kuud sellises suuruses kõik uurivad juba kuu aega aga midagi ette ei võeta. Kuna nahk laguneb ja seda ei saa kinni õmmelda voolab sealt pidevalt verd kollast roosat ja valget vedelikku juba 25 päeva HGB koguaeg langeb , erotrotsuudid on juba alla normi ehk oleks võimalik siirdada uus nahk kasvaja peale et peatada verejooksu ja teostada ravi .Inimene on tunnistatud ravimatuks ja saadetud koju surema.

Mul on olnud 3cm tükk kilpnäärmes 10 aastat. Eelmine aasta hakkas ta suurenema kui ta oli kanamuna suurune tahtsin minna operatsioonile, mõtlesin et lasen enne operatsiooni põletikulise hamba välja tõmmata aga järgmine päev jäin haigeks. Kaks nädalat kui haige olin ta kasvas ja lõpuks läks punaseks .Pöördusin tegelikut kiirabisse kuna tundsin et mul on trombid , na vaatasi et kopsud puhtad aga votsid mind haiglasse et kilpnääret opereerida siis kirurg arvas et ikka liiga suur. Ütles et kolm nädalat radioteraapiat ja siis opereerib ma siis ütlesin et lähen kodumaale ja seal saan ka teha hakkasi bussiga kodu poole söitma kuna tundsin end halvasti järgmises riigis bussist välja tulles tundsin end väga halvasti. Sõitsin haiglasse,  selgus et kopsus on töesti trombid sain neli päeva hepariini siis võeti teist korda biopsia ja hakati opereerima. Opi ajal selgus et nahka ei saa õmmelda ja jättis pooleli selle asemel minult kusimatta pani veenikanüüli keemiaravi jaoks. Siis vaadati kas siirdeid on kopsus aga ei olnud. Pidin ära surema sellest ainest mis mul veeni süstiti. Pakuti jääda kaheks kuuks Prantsusmaale keemiaravi saama .Mina aga liikusin kodu poole . Järgmises riigis läksin haiglasse klexanet kusima ja sidemeid kaela jaoks aga minestasin ära tuli välja et raskest hapniku puudusest jääti haiglasse uuriti kogu organismi tehti ettevalmistusi opiks ja siis saabus biopsia vastus arst mõtles kolm päeva ja loobus öeldi minge koju ja hakake surema.
+ Read More
The tumor at the moment.

Kasvaja hetkel selline ja hullemaks läheb.
+ Read More
Tere. Ellen hetkel Eestis. Kasvaja tuleb juba kaelast välja ja verd ning muid vedelikke. Eestis arstid soovitasid abi otsida ilukirurgilt kasvaja eemaldamiseks. Soome arstid ei tee samuti mitte midagi et aidata ja ei ole nõus isegi puutuma seda kasvajat ega kaela. Käis haiglas ja oma haavasid pidi ise siduma sest õed kes koolitatud selliste asjadega tegelema ei suutnud oma tööd teha ja tema haava kinni siduda. Inimene saadeti koju surema. Välismaal öeldigi otse ära et minge koju ja jätke perega hüvasti. Nüüd üritas ta ise ennast opereerida ja kasvaja välja saada kaelast. Oleks vaja leida kuskilt keegi kirurg kes oleks nõus opereerima kasvajat mis kaelast välja tuleb et inimene saaks elada või aidata tal kokku saada ilukirurgia jaoks vaja lähev summa.
+ Read More
Hello, this the first update. We haven't been able to get the campaign running as well as we hoped. She is now checked out of the hospital and trying to get Estonia where she can go to Finland to her family. She is in a very bad condition but tomorrow morning she has to start a 36 hour bus trip to Tallinn. Any help from you is appreciated.
+ Read More
Read a Previous Update

€40 of €10,000 goal

Raised by 2 people in 10 months
Your share could be bringing in donations. Sign in to track your impact.
   Connect
We will never post without your permission.
In the future, we'll let you know if your sharing brings in any donations.
We weren't able to connect your Facebook account. Please try again later.
€20
Kristi Kiik
10 months ago
€20
Anonymous
10 months ago
or
Use My Email Address
By continuing, you agree with the GoFundMe
terms and privacy policy
There's an issue with this Campaign Organizer's account. Our team has contacted them with the solution! Please ask them to sign in to GoFundMe and check their account. Return to Campaign

Are you ready for the next step?
Even a €5 donation can help!
Donate Now Not now
Connect on Facebook to keep track of how many donations your share brings.
We will never post on Facebook without your permission.